24
Haziran
2022
Üniversitemizin 2021-2022 Mezunları Törenle Uğurlandı

Üniversitemizde üç gün boyunca devam eden 2021-2022 Mezuniyet Töreni kutlamaları, lisans-ön lisans düzeyinde üniversitemiz ve birimler bazında dereceye giren mezunlara ödüllerinin verilmesi ve Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sason Meslek Yüksekokulu mezunlarının katılımıyla coşkuyla tamamlandı. 23 Haziran 2022 tarihinde Üniversitemiz Batı Raman Kampüsünde düzenlenen törenin son gününe, Batman Valisi Ekrem Canalp, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personel ile mezunların aileleri katıldı.Kortej yürüyüşüyle tören alanına gelen mezunların yerlerini almalarıyla başlayan program, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunması ve açılış konuşmalarıyla devam etti.Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir sözlerine, hayatlarında bir dönüm noktası niteliği taşıyan ve geleceklerinin şekillenmesinde önemli bir zaman dilimini kapsayan uzun soluklu bir eğitim-öğretim sürecini başarıyla tamamlayan mezunları kutlayarak başladı.
Rektör Demir: “Mezunlarımız, Dünyanın Her Yerinde Kendilerini Rahatça ve Özgüvenli Bir Şekilde İfade Edebilecekleri Bir Potansiyele Sahiptirler”
Mezunların, mezun oldukları andan itibaren hem sosyal hem de meslek hayatlarında onurlu ve ağır bir yükü sırtlanacaklarını belirten Rektör Demir, Batman Üniversitesi mezunlarının alanlarında uzman hocalarından edindikleri eğitim, evrensel bilgi ve beceriler sayesinde dünyanın her yerinde kendilerini rahatça ve özgüvenli bir şekilde ifade edebilecekleri bir potansiyele sahip olduklarını söyledi.
Üniversitemiz mezunlarının sadece müfredat çerçevesinde eğitim almadıklarını belirten Rektör Demir, mezunlarımızın aynı zamanda zaten mayalarında bulunan kadim medeniyetimizin ve kültürümüzün ayrılmaz parçaları olan ahlakı, sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü de içlerinde büyüttüklerini, milli ve manevi değerlere sımsıkı sarıldıklarını vurguladı.Rektör Demir: “Batman Üniversitesinin Yeni Vizyonunun En Önemli Ayağını Gençler Oluşturmaktadır”
Mezunlarımızın her sorumluluğun ve görevin üstesinden layıkıyla gelebileceklerini ifade eden Rektör Demir, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Teknolojik gelişmelerin hızla değiştiği bir çağdayız. Bu gelişmelere ayak uydurmak ve çağın gereklerini yerine getirebilmek için bilgili olmak çok önemli bir ölçütken enerji kaynaklarına sahip olmak da büyük bir ihtiyaçtır. İşte bu yüzden Batman Üniversitesi, “Bilgiyi Enerjiye Dönüştüren Üniversite” misyonundan hareketle yeni bir vizyon belirlemiştir. Bu yeni vizyonun en önemli ayağını da şüphesiz bilgiyle donatılmış ve enerjileri yüksek siz sevgili gençler oluşturmaktasınız. Geleceğimizi emanet ettiğimiz, umutlarımızı bağladığımız, büyük yatırımlar yaptığımız siz sevgili gençlerimizin, hayatın sorumlulukları ile tanışacağınız bu yeni dönemde, “yaşam boyu öğrenme” ilkesinden uzaklaşmadan, sürekli çalışarak, yeni bilgiler edinerek, ülkesine ve milletine faydalı bireyler olarak yolunuza devam etmenizi temenni ediyorum. Yeniliklere ve değişime açık zihniniz, ülkesini bir adım daha ileri taşımak için var gücüyle çalışan bedeniniz ve iyilikle çarpan gönlünüzle toplumunuzu her yönden zenginleştiriniz.”
Mezunlarımızın eğitimlerini başarıyla tamamlamalarında büyük emekleri olan üniversitemiz öğretim elemanlarına ve öğrencilerin ailelerine teşekkür eden Rektör Demir, mezunların meslek yaşantılarının da başarılı geçmesi dilekleriyle konuşmasını tamamladı.
Erden: “Batman Üniversitesinde Nitelikli Bir Eğitim Hayatı Geçirdik”
Mezunlar adına konuşan üniversitemiz lisans birincisi İslami İlimler Fakültesi mezunu Mihrican Erden, mezun olduktan sonra hedeflerine bir adım daha yaklaştıklarını belirtti. Üniversite lisans eğitiminin sonuna gelmenin öğrenci olmanın sonu anlamına gelmediğinin altını çizen Mihrican Erden, henüz öğrenecekleri pek çok bilginin, hissedecekleri nice duygunun, ulaşılacak birçok hedef ve tasavvur edilecek sayısız hayallerin kendilerini beklediğini söyledi. Batman Üniversitesinde nitelikli bir eğitim hayatı geçirdiklerini ifade eden Erden, sundukları imkânlar için başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir olmak üzere tüm hocalarına teşekkür etti.Tören, üniversitemiz birincisi Mihrican Erden’in mezuniyet kütüğüne plaka çakmasının ardından mezunlarımızın üniversitemizde öğrenimleri devam eden öğrencilere bayrak ve flama teslimi, mezun andının okunması ve Batman Valisi Ekrem Canalp ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’in lisans ve ön lisans düzeyinde üniversitemiz bazında dereceye giren mezunlarımıza ödül ve başarı belgelerini takdim etmeleriyle devam etti.Ödül ve başarı belgelerinin takdiminin ardından mezuniyet töreninde bulunan birimlerin mezunları adına bir konuşma yapan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezunu Bahar Gezer, Batman Üniversitesinden mezun olduğu için kendisini çok gururlu ve mutlu hissettiğini belirterek Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir başta olmak üzere üniversitemizin akademik ve idari personeline desteklerinden dolayı teşekkür etti.Birimler bazında dereceye giren öğrencilere ödül ve başarı belgelerinin takdim edildiği mezuniyet töreni, mezunlarımızın kep atmalarıyla sona erdi.  Törenin ardından Abdal Haluk Tolga İlhan konseriyle halaylar çeken mezunlar, eğlenceli vakit geçirdiler.