17
Ocak
2022
Üniversitemizde Öğrencilerin Geleceği İçin Fıstık Fidanı Dikimi Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’in öncülüğünde ve Batman İl Özel İdaresi koordinesinde 17 Ocak 2022 tarihinde Üniversitemiz, Batman Tarım İl Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı iş birliğinde fıstık fidanı dikimi gerçekleştirildi. Batı Raman Yerleşkesi Rektörlük Binası önünde gerçekleştirilen fidan dikimine Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Gün, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akbaş, Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Timi ile Mehmetçikler, daire başkanları ile akademik ve idari personel katıldı.

Rektör Demir: “Öğrencilerimizin Sadece Bugününü Değil Yarınlarını da Planlıyoruz”
Fıstık fidanı dikimine katılan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, fidan dikimi yaparak fidanlara can sularını verdi. Fıstık fidanı dikiminin daha yeşil bir Batman ve kampüs alanı oluşturulması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Rektör Demir, bu etkinliğin çeşitli kurumların iş birliğinde gerçekleştirilmesinin etkinliğe katılımın artırılmasına ve etkinlik alanının genişletilmesine fayda sağladığını söyledi. Fidan dikimi ile ilerleyen yıllarda üniversitemize ve üniversitemizde öğrenim gören öğrencilere büyük faydalar sunulacağını anlatan Rektör Demir, fıstık hasatından elde edilen gelirlerle öğrencilere yönelik çeşitli çalışmalar yürütüleceğini dile getirdi. Elde edilen gelirlerin bir kısmı ile öğrencilere öğrenim bursu vermeyi planladıklarını belirten Rektör Demir, düzenlenen bu etkinlikle uzun vadede öğrencilerin eğitimine yatırım yaptıklarını ifade etti. 

Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Gün: “Hedefimiz Tarım Ürünleri Yetiştiriciliğinde Bölgemizi İlk Sıraya Taşımak”
Batman Tarım İl Müdürlüğü olarak böyle bir etkinliğe katılım göstermekten memnuniyet duyduklarını dile getiren Mehmet Gün, Batman ilinin daha yeşil olabilmesi için yürütülen projeler ile ilin gelişiminin artacağını söyledi. Fıstık fidanı dikiminin yanı sıra katma değeri yüksek olan başka ürün fidanlarının dikilmesine de destek vereceklerini anlatan Gün, bölgemizin ihtiyaç duyduğu tüm ürünlerin bölge içinden sağlanmasını istediklerini kaydetti. Çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde Batman ilinin ilk sıralarda olduğunu belirten Gün, katma değeri yüksek ürünlerin dikiminin yapılmasının hem ilimize hem de bölgemize büyük katkılar sunacağının altını çizdi.
Mehmetçik ile Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Timinin katkılarıyla toprakla buluşturulan fidanlara can suyu verilmesinin ardından fidan dikim etkinliği sona erdi.