12
Mayıs
2022
Üniversitemizde Kariyer Konferansları Devam Ediyor

Öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkı sunmak ve kariyer yolculuklarına rehberlik etmek amacıyla birçok projeye ev sahipliği yapan üniversitemizde, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper Biten öğrencilerimizle “Hayatı Okumak ve Kariyer Planı” konferansında bir araya geldi. 11 Mayıs 2022 tarihinde Merkez Kampüs Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’in de katıldığı konferansa öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.


Konferanstaki sunumuna kendini tanıtarak başlayan ve ardından öğrencilerimize kariyer basamaklarını aşmadaki tecrübelerini aktaran Dr. Biten, başarıdaki en önemli konunun, başarıdan ne anladığımız ve onu ne olarak adlandırdığımız olduğunu ifade etti.

Hiçbir başarının bireysel olarak elde edilmediğini, bir işin sonunda başarılı olunmak isteniyorsa ekip halinde çalışılması gerektiğini vurgulayan Dr. Biten, bir başarının çıkış noktasının düşünmekle başladığını ve o düşüncenin zihnimizde olgunlaşmasından sonra her sorunun üstesinden gelinebileceğini ifade etti.


Dr. Biten: “Yaşınız, Mesleğiniz Ne Olursa Olsun Merak Duygunuzu ve Araştırma Ruhunuzu Hiçbir Zaman Kaybetmeyin”
Başarının önemli öğelerinden birinin de sabır olduğunun altını çizen Biten sunumuna şu şekilde devam etti: “Sanılanın aksine sabır, asla zaman kaybı değil ulaşmak istediğiniz hedefteki olgunlaşma evresidir. Ancak çok çalıştıktan sonra sabır göstermeliyiz. Hayat karşımıza çok farklı yollar çıkarır.  Hedefimize giden bu yollardan hangisini tercih edeceğimizi; bilgi birikimimiz, altyapımız ve yeteneklerimiz gibi unsurlar belirler. Hedefe ulaşmaya çalışırken asla diğer arkadaşlarınızı geride bırakmak gibi bir yarış içinde olmayın. Amacınız sizden sonra gelenlere sizin seçtiğiniz yolların zorluklarının daha kolay nasıl aşılacağını göstermek yani ardınızdan gelenlere yardım etmek olmalı. Yaşınız, mesleğiniz ne olursa olsun merak duygunuzu ve araştırma ruhunuzu hiçbir zaman kaybetmeyin. Okuma alışkanlığı edinin. Kendinizle uzlaşın böylece içinizdeki yetenekler başarıya doğru sizinle akar. Yeteneksiz olduğunuzu düşünmeyin ve içinizde gizli kalmış yeteneklerinizi keşfetmeye çalışın. Zaman zaman umutsuzluğa, karamsarlığa kapılsanız da asla pes etmeyin. Yapacağınız işleri ertelemeyin.”