19
Ocak
2023
Üniversitemizde Geçmiş Bugün Gelecek Batman Adlı Fotoğraf Sergisi Düzenlendi

Üniversitemizde, Batman tarihinin ve yıllar içindeki değişiminin farklı dönemlerde çekilen fotoğraflarla sunulduğu “Geçmiş Bugün Gelecek Batman” adlı fotoğraf sergisi düzenlendi. 17 Ocak 2023 tarihinde Merkez Kampüs Konferans Salonunda düzenlenen sergiye, Vali Ekrem Canalp ile eşi Dr. Ayten Canalp, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahingöz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Adem Taşkın, il yöneticileri, mahalle ve köy muhtarları, basın mensupları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.Doç. Dr. Korkmaz: “Sergilenen Görseller Arşivlenerek Şehrin Bir Hafızasının Oluşmasına da Ön Ayak Olacak”
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ferhat Korkmaz öncülüğünde, Dr. Öğr. Üyesi Mehtap Nasıroğlu Aydın, Dr. Öğr. Üyesi Ercan Gördegir, Arş. Gör. Muhammed Erşed Tokat, Arş. Gör. Ayşe Balkaya ve doktora öğrencisi Nihal Altunç’un destekleriyle düzenlenen sergide, Batman şehrinin yakın geçmişinden fotoğrafların yanı sıra Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemine ait belge ve görsellerin de olduğu bir panorama sunuldu. Serginin, Batman Üniversitesinin şehirle ve halkla bütünleşmesi amacıyla düzenlendiğini söyleyen Doç. Dr. Korkmaz,  sergilenen görsellerin arşivlenerek şehrin bir hafızasının oluşmasına da ön ayak olacağını dile getirdi. Rektör Demir: “Şehrin ve Halkın Lehine Olabilecek Tasarılar Üzerine Akademik ve Bilimsel Perspektif Çerçevesinde Fikirler, Projeler Geliştiriyoruz”
Batman Valisi Ekrem Canalp ve il yöneticileriyle sergiyi gezmesinin ardından açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, üniversite olarak Batman şehrinin kayıt altına alınan geçmişinin birikiminden yararlanarak bugünü yeniden yorumlamak ve geleceği şekillendirmek adına çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Sergiden önce, Üniversitemiz tarafından yayımlanan Batman Halk Kültürü kitabının tanıtımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Rektör Demir, eksik gördükleri konularda şehrin ve halkın lehine olabilecek tasarılar üzerine akademik ve bilimsel perspektif çerçevesinde fikirler, projeler geliştirme gayretinde olduklarını belirtti. Bu tür çalışmaların bir sorumluluk ve ahde vefa borcu ödeme mahiyeti de taşıdığını söyleyen Rektör Demir,  tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliklerini geliştirmeye, 7’den 70’e herkesin faydasına olabilecek nitelikte çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini vurguladı.