26
Ekim
2022
Üniversitemizde Finans Laboratuvarı Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Katılımıyla Açıldı

Öğrencilerinin nitelikli ve çağdaş bir eğitim almalarını sağlamak için birçok yeniliğin gerçekleştirildiği üniversitemizde, Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’in katılımıyla TradeMaster Finans Laboratuvarı’nın açılışı yapıldı. 25 Ekim 2022 tarihinde Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasındaki açılış törenine, Ferhat Nasıroğlu, üniversitemiz yöneticileri, İş Bankası Diyarbakır bölge müdürü ve İş Bankası Batman şubesi yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
 


TradeMaster Finans Laboratuvarı İle Sermaye Piyasalarının Gelişimine Katkı Sağlanması Amaçlanıyor
Borsa İstanbul, İş Bankası ve İş Yatırım çalışanlarının destekleriyle sermaye piyasalarındaki bilgi ve tecrübeyi, üniversitelerle birleştirerek finansal okuryazarlığın artırılmasını hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesi olan TradeMaster Finans Laboratuvarı ile sermaye piyasalarının gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Öğrencilerin ilgisini canlı tutabilecek, kendilerini piyasanın dinamizmine yakın hissedebilecekleri eğitim ve kişisel gelişimlerine azami düzeyde fayda sağlayacak alanlar yaratılmasına olanak tanıyan laboratuvarda, TradeMaster işlem platformlarının yüklü olduğu bilgisayarlar, finans kanallarının takibi için televizyon yayını ve okuma alanları bulunuyor. TradeMaster ürünleri ile yurtiçi piyasalar, uluslararası piyasalar ve döviz piyasalarında veriler üzerinden analiz ve araştırmaların yanı sıra sanal işlemler yapılabiliyor.


 
Öğrencilerin, Laboratuvardan Edinecekleri Önemli Deneyimler, Konulara Daha Bilinçli Bir Bakış Açısıyla Yaklaşmalarını Sağlıyor
Öğrencilerin, laboratuvardan derslerine destek olacak şekilde edinecekleri önemli deneyimler, konulara daha bilinçli bir bakış açısıyla yaklaşmalarını sağlarken, kazanılan bilginin kalitesini artırarak pekiştirilmesini hedefliyor. Finansal okuryazarlığın artırılmasında önemli bir rol oynayan bu merkezlerin yaşayan yapılar olarak cazibelerini sürdürebilmeleri için İş Yatırım Menkul Değerler tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında senede iki kere üniversiteler arası “TradeMaster Yatırım Ligi” isimli bir portföy yarışması düzenleniyor. Yarışma boyunca farklı üniversitelerden öğrenciler, bilgilerini karşılaştırma imkânı buluyor. Yarışma sonunda da dereceye giren öğrencilere İş Yatırım’da staj olanaklarının yanı sıra çeşitli ödüller verilmekte ve genç neslin finansal piyasalarda bilinçli yatırım yapmaları teşvik ediliyor.
 
Rektör Demir: “Batman Üniversitesi Öğrencilerini Geleceğe Tam Teşekküllü Hazırlamak Gayretindeyiz”
TradeMaster Finans Laboratuvarı’nın açılış töreninde konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, son derece modern ekipmanlarla donatılan laboratuvarın, öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dönüştürmelerine büyük olanak sağlayacağını ifade etti. Batman Üniversitesi öğrencilerini geleceğe tam teşekküllü hazırlamak gayretinde olduklarını söyleyen Rektör Demir, açılan laboratuvarın İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydetti. Devlet ve kamu üniversiteleri olmak üzere Türkiye’de sadece 19 üniversitede bulunan laboratuvarın, üniversitemizde olmasının memnuniyet verici olduğunun altını çizdi. Yenilikçi projeleri üniversitemiz öğrencilerine sunmaya devam edeceklerini dile getiren Rektör Demir, laboratuvarın açılışına katılan Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e teşekkür etti.
 
Batman Üniversitesinde hayata geçirilen projeleri yakından takip ettiğini belirten Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önemli çalışmalardan dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’i tebrik etti.