26
Kasım
2021
Üniversitemizde Enerji ve Toplum Sempozyumu Başladı

Üniversitemizde 25 Kasım 2021 tarihinde Uluslararası Mühendislik, Doğa ve Sosyal Bilimler (ISENS-21) isimli “Enerji ve Toplum” ana temalı sempozyum düzenlendi. Batı Raman Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof . Dr. Hüseyin Aydın tarafından düzenlenen sempozyuma Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akbaş, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dilek, Castilla-La Mancha Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Magin Lapuerta Amigo, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Prof. Dr. İdris Demir: “Hedefimiz Enerji Alanında Marka Olmak”
Programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, üniversite olarak enerji ve toplum çalışmalarına uzun süre önce webinarlarla başladıklarını, çalışmaların yüz yüze eğitim yoluyla yapılacağını ancak bugünkü programı hibrit bir şekilde yaptıklarını belirtti.  Pandemi döneminde hızlı bir şekilde webinar eğitimlerine başlayıp eğitim çalışmalarını sürdürdüklerini de ifade eden Rektör Demir, enerji ve toplum alanındaki eğitimlerin hem yüz yüze hem online olarak hızla devam edeceğini söyledi. Enerji alanında ihtisaslaşan bir üniversite olarak uluslararası ölçekte düzenledikleri bu çalışmanın kendileri için büyük öneme sahip olduğunu anlatan Rektör Demir, enerji alanında çalışmalara başlamadan önce ön hazırlıkları yaptıklarını, bu sayede daha etkili projeler geliştirebileceklerini kaydetti. Üniversitemizi enerji alanında bir marka haline getirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Rektör Demir, bu hedefi gerçekleştirmek için akademisyenler ve öğrencilerle çalışmalar yürüteceklerini sözlerine ekledi.Prof. Dr. İbrahim Dilek: “Evrende Bulunan Her Şeyin Bir Enerjisi Vardır”
Rektör Demir’in ardından bir konuşma yapan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dilek, sesin ve sözün bir enerjisi olduğunu ve eski Türk geleneklerinde her şeyin bir enerjisi olduğuna inanıldığını anlatarak konuşmasına başladı. Mitolojilerde, dinlerde ve günümüz dünyasında sesin algılanış biçiminden söz eden Dilek, doğadaki varlıkların enerjisinin farklı şekillerde tasavvur edildiğini belirtti. Mitolojilerde doğanın, sesin ve sözün enerjisine verilen anlamları anlatan Dilek, eski Türk mitolojilerinde doğanın enerjisini yok etmenin kendi enerjisini yok etmek olduğunu söyledi.
Prof. Dr. İbrahim Dilek’in konuşmasının ardından Castilla-La Mancha Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Magin Lapuerta Amigo programa online olarak katılarak “Çevresel Yanma Süreçlerinden Etkilenen Parçacıkların Etkisi” isimli sunumunu katılımcılarla paylaştı.Prof. Dr. Filiz Akbaş: “Tuzluluk Sorunu Topraklarımıza Büyük Zararlar Veriyor”
Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akbaş, tuz stresine maruz bırakılmış balcı aspir çeşidinin incelendiği bir çalışmayı katılımcılara sundu. Bir buçuk milyon hektar toprağımızda tuzluluk probleminin var olduğunu anlatan Akbaş, ilerleyen dönemlerde bu tuzluluğun topraklarımızda büyük tahribatlara yol açacağının tahmin edildiğini ifade etti. Tuzluluk oranının yüksek olmasının ürün verimini ve kalitesini düşürdüğünü belirten Akbaş, tuzlu toprak ortamında aspir bitkisinin gelişimini incelediklerini söyledi. Aspir bitkisinin yağ bitkisi olarak kullanılmasının yanı sıra yakıt, yem, boya sanayi ve tıbbi amaçlı olarak kullanımı açısından çok önemli bir bitki olduğunu vurgulayan Akbaş, gelecekte aspir bitkisinin öneminin artacağını ve bu sebeple ülkemizde aspir tarımının geliştirilmesi için verimi yüksek,  kaliteli ve strese dayanıklı yeni çeşitlerin elde edilmeye çalışıldığı ıslah çalışmalarının yapıldığını da sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından açılış programı sona eren kongre, 28 Kasım 2021 tarihine kadar farklı oturumlarla online olarak devam edecek.