06
Aralık
2022
Üniversitemizde Azerbaycan-Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü Konulu Konferans Düzenlendi

“Tek Millet İki Devlet” anlayışıyla Türkiye ile Azerbaycan arasında her geçen gün daha da güçlendirilen siyasi, ekonomik, askeri ilişkilere paralel olarak çalışmalar yürütülen üniversitemizde, Azerbaycan Cumhuriyetinin Türkiye Cumhuriyetindeki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Dr. Reşat Memmedov’un katılımıyla “Azerbaycan-Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü” konulu bir konferans düzenlendi. 5 Aralık 2022 tarihinde Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa, Vali Vekili İbrahim Güneş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.Rektör Demir: “Türkiye, Azerbaycan’a Siyasi, Askeri ve Toplumsal Her Türlü Alanda Destek Oluyor”
Konferansın açış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Türk Dış Politikasının önemli bir parçası olan Türkiye – Azerbaycan ilişkilerinin hem devlet politikası hem de halk nezdinde kardeşlik düzeyinde devam ettiğine dikkati çekti. Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Rektör Demir, Türkiye ve Azerbaycan'ın "Tek Millet İki Devlet" anlayışıyla ortak tarih, kültür ve dile dayanan uzun bir geçmişe sahip olduklarını vurguladı. 27 Eylül 2020 tarihinde başlayan İkinci Karabağ Savaşı'nın 44 günlük mücadelenin sonunda zaferle sonuçlanmasının bu anlayışın bir neticesi olduğunu dile getiren Rektör Demir,  bu zaferin iki millet için de gurur kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Azerbaycan’a siyasi, askeri ve toplumsal her türlü alanda destek olduğunu ifade eden Rektör Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın haklı mücadelesine uluslararası toplumun desteğini sağlamak için etkin bir diplomasi yürüttüğünü belirtti.Rektör Demir: “Batman Üniversitesi Olarak, İki Devletin Bütün Alanlardaki İş Birliğini Destekliyor ve Buna Yönelik Çalışmalarımızı Sürdürmeye Devam Ediyoruz”
Özellikle son on yılda Türkiye’nin, Azerbaycan’ın petrol ve gaz ihracatının ana kanalı haline geldiğini ve Azerbaycan’ın Türkiye'de önemli bir yatırımcı olduğunu söyleyen Rektör Demir, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Biz Batman Üniversitesi olarak, iki devletin bütün alanlardaki iş birliğini destekliyor ve buna yönelik çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Biz, Türkiye’de enerji alanında ihtisaslaşan ilk üniversite olarak, petrol üretiminde verimin artırılacağı projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Zira, üniversitemizin bulunduğu Batman şehrimiz, petrol ve hidrokarbon kaynakları açısından oldukça zengindir. Bunun yanında, yenilenebilir enerji, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi gibi alanlarda da büyük bir potansiyeli mevcuttur. Batman’ın potansiyelini ortaya çıkaracak iş birliği ve ihtisaslaşma adımları, üniversitemizce titizlikle atılmaktadır. Bu bağlamda Batman Üniversitesi, akademik çalışmalarını uluslararası alana taşımayı hedeflemekte ve buna yönelik çalışmalara yoğunlaşmaktadır. Bu noktada Azerbaycan gibi önemli bir enerji ülkesi ile kurulacak yakın temas önem arz etmektedir. Üniversitemiz ile Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi arasında Mühendislik alanında Uluslararası Ortak Lisans Eğitim ve Öğretim Programı Tesisine ilişkin bir protokol imzalanmıştır. Bu protokole göre iki üniversite; fosil yakıtlar, yenilenebilir enerji, sürdürülebilir çevre, enerji bağımlılığı ve enerji fiyatları gibi konularda ortak araştırma ve yayın yapabilecektir.”Büyükelçi Memmedov: “Azerbaycan, Coğrafi Konumundan Dolayı Orta Asya’nın Kapısı Mahiyetinde”
Konferansta bir konuşma yapan Azerbaycan Cumhuriyetinin Türkiye Cumhuriyetindeki Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Dr. Reşat Memmedov, sözlerine Azerbaycan’ın tarihi, kültürü ve coğrafi özelliklerini anlatarak başladı. Sovyetler Birliği’nin çökmesinin ardından Azerbaycan’ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan ettiğini söyleyen Büyükelçi Memmedov, birçok devletin Ermenileri desteklemesi sonucunda Ermenilerin, Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiğini ve bir milyon insanın köylerinden, evlerinden göç ettirildiğini dile getirdi. Azerbaycan’ın coğrafi konumundan dolayı Orta Asya’nın kapısı mahiyetinde olduğunu ifade eden Büyükelçi Memmedov, doğal kaynaklar açısından oldukça zengin olduğunu dile getirdi.Büyükelçi Memmedov: “Haydar Aliyev’in İlk İcraatı Savaşı Durdurmak Oldu”
Azerbaycan’ın Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Azerbaycan’ın kalkınmasındaki rolünden bahseden Büyükelçi Memmedov, Aliyev’in derin tecrübesi, istihbaratta çalışması, devlet başkanı olması ve uluslararası ilişkilerinin iyi olması gibi özellikleriyle öne çıkan bir liderdi. Haydar Aliyev’in ilk icraatının savaşı durdurmak olduğunu vurgulayan Büyükelçi Memmedov, 10 Mayıs 1994 Karabağ Savaşı’nda ateşkes ilan edilmesi için protokol imzalamasından dört ay sonra da dünyanın en büyük 17 şirketi ile tarihte ilk kez Hazar Denizi’nde petrol ve gaz kaynaklarının çıkarılması için satış protokolü imzaladı. Bu protokolün Azerbaycan tarihindeki önemli projelerden biri olduğunu söyleyen Memmedov,  protokolün ardından Azerbaycan’ın çıkarlarına izin vermeyen Batılı devletlerin kendi çıkarlarını korumak için yatırım yapmaya başladıklarını ifade etti.

Büyükelçi Memmedov: “Türkiye Olmasaydı Azerbaycan Toprakları Olmazdı”
Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinde Haydar Aliyev’in rolünün çok büyük olduğunun altını çizen Büyükelçi Memmedov konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dünya çapında çok önemli projeleri hayata geçirdik. Hazar Denizi’nden Akdeniz’e yılda 50 milyon ton petrolün taşınmasını sağladık. Batı ülkeleri, dünya devletleri, Rusya gerçekleştiremezsiniz dediler. Ancak Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin iradesiyle biz projeyi hayata geçirdik. Bakü-Tiflis doğalgaz boru hattı Türkiye’nin doğalgaz bağımsızlığını temin edecek bir projedir. Bu doğalgaz Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın doğalgazıdır. Sonra Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattını çektik. Bu hattı öyle büyük yaptık ki bu hat ile gelecekte çok daha fazla gazın Türkiye’ye gelmesini ve Türkiye’den diğer ülkelere satışını mümkün kıldık. Bu boru hatlarının Türkiye’den geçiyor olması Türkiye’yi diğer ülkeler tarafından önemsenir hale getirdi. Türkiye ile Azerbaycan ortak sağlam bir irade ortaya koydu. Birbirimizin gücüne güç katan milletleriz. Ama bunlar lidersiz olmuyor. Biz neden Haydar Aliyev’i seçtik? Osmanlı dağıldıktan sonra Türkiye’yi toparlayan Atatürk gibi ileri dünya görüşü ortaya koyan Haydar Aliyev de Azerbaycan’ı ayağa kaldırmıştır. Ulu önder Haydar Aliyev “bir millet iki devlet” sloganını söylemiştir. Öyle bir söz söylemiştir ki şimdi 10 milyon nüfusu olan Azerbaycan devletinin nüfusunu 95 milyona çıkartmıştır. Bu slogan üzerinden siyasetimiz kurulmaya başladı. Türkiye olmasaydı Azerbaycan toprakları olmazdı. Türkiye, ordu kurmamızda yardımcı oldu.”


 
Konferansın ardından, katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Büyükelçi Memmedov, daha sonra Azerbaycan dersliğinin açılışına katıldı.

Haberin videosuna ulaşmak için tıklayınız