09
Kasım
2021
Üniversitemizde Afganistan’daki Gelişmeler ve Bölgesel Etkileri İle İlgili Bir Söyleşi Düzenlendi

Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından düzenlenen “Batman Üniversitesi Söyleşileri” kapsamında 9 Kasım 2021 tarihinde Batı Raman Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda “Afganistan’daki Gelişmeler ve Bölgesel Etkileri, Aktörler, Çıkarlar ve Çıkarsamalar” isimli bir söyleşi gerçekleştirildi. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türel Yılmaz ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin’in konuşmacı olarak yer aldığı söyleşiye Batman Valisi Hulusi Şahin, İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Kürklü, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, ilimiz ve üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.Vali Şahin: “Üniversitelerin Şehre Kattığı Değerleri ve Güzellikleri Batman Üniversitesi Sayesinde Görüyoruz”
Programın açılış konuşmasını yapan Batman Valisi Hulusi Şahin, düşünsel ve kültürel alanda üniversitemizde düzenlenen etkinliklerle şehre değerli bilgiler katıldığını ve böyle etkinliklere katılımın kendilerini memnun ettiğini belirtti. Afganistan sorununun Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini, bu konuda bize sunulacak bilgilerin çok önemli olduğunu ifade eden Vali Şahin, ecdadımızın geliştiği, dünya sahnesine çıktığı ve bir zamanlar ilmin kapısı, gelişimin başlangıç noktası olan bu toprakların şu anki duruma gelmesinin sebeplerinin araştırılması gerektiğini kaydetti.Rektör Demir: “Öğrencilerimizin Düşünsel Dünyasını Geliştirmeyi Amaçlıyoruz”
Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesi olarak bugüne kadar birçok söyleşi gerçekleştirdiklerini bundan sonra da söyleşilerin artarak devam edeceğini ifade etti. Bu tür söyleşilerle öğrencilerin düşünsel dünyasını geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Rektör Demir, öğrencilerin sosyal ve kültürel aktivitelere katılmalarının yanı sıra derslerine de özen göstermelerini tavsiye etti. Uluslararası ilişkiler alanında çalışmalar yapan bir akademisyen olarak Afganistan’daki sorunları yakından takip ettiklerini dile getiren Rektör Demir, bu söyleşi ile yakın çevremizde yaşanan sorunlar hakkında öğrencilerin bilgi sahibi olup sorunlara daha duyarlı olmalarını hedeflediklerini söyledi.Prof. Dr. Türel Yılmaz: “Ortadoğu’da Bir Taş Yerinden Oynasa Türkiye’yi İlgilendirir”
Ortadoğu’da yaşanan her türlü gelişmenin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini bundan dolayı Afganistan’da yaşanan gelişmelere duyarsız kalamayacağımızı belirten Prof. Dr. Türel Yılmaz, bugün bölgede yaşanan gelişmelerin sebebinin tamamen tarih, stratejik önem ve coğrafi konumdan kaynaklı olduğunu ve Afganistan’ın stratejik önemi anlaşılırsa sorunların daha iyi anlaşılacağını söyledi. Afganistan’ın bu durumunun istikrarsızlık, iç sorunlar ve toplumsal hayatta kabileler arasındaki çatışmalardan kaynaklı olduğunu ifade eden Yılmaz, bu istikrarsızlığın en temel sebebinin de bölgede oynanan büyük oyun olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Türel Yılmaz, büyük oyunun bölgede çıkarları olan devletler tarafından 19. yüzyıldan beri oynandığını ve bölgede güçlü bir yönetim olmamasından kaynaklı bu oyunlarla devletin bir kaosa sürüklendiğini söyledi.Yılmaz: “Afganistan Coğrafi Konumu İle Son Derece Önemli”
Afganistan’ın bulunduğu bölgenin tarih boyunca küresel devletler için bir ilgi odağı olduğunu ve bundan dolayı bölgede birçok devletin çıkarlarının çatıştığını anlatan Prof. Dr. Türel Yılmaz, özellikle 20. yüzyıla gelindiğinde bölgede bulunan devletlerin petrol ve doğal gaz kaynaklarının taşınmasında kendi güvenliklerini sağlamak için Afganistan’daki güvenliği bozduklarını ifade etti. I. ve II. Dünya savaşlarında Afganistan’ın büyük zararlar gördüğünü kaydeden Yılmaz, bölgede demokrasi rejiminin getirilmeye ve Atatürk devrimlerinin ülkede uygulanmaya çalışıldığını, demokratik ülkeleri örnek alarak son derece demokratik bir anayasa hazırlanmaya çalışılmasına rağmen istenen sonucun alınamadığını ve bölge üzerinde oynanan oyunların devam ettiğini söyledi.Prof. Dr. Mehmet Şahin: “Yönetim Güçlü Değilse Jeopolitik Konum Bir Avantaj Değildir”
Prof. Dr. Türel Yılmaz’ın ardından söz alan Prof. Dr. Mehmet Şahin, ülkelerin bulunduğu konumun bir avantaj olmadığını, yönetimin bulunduğu konumu koruyup halk için kullanması gerektiğini ifade ederek konuşmasına başladı. Afganistan’ın şuan içinde bulunduğu durumun sebebinin petrol, jeopolitik konum ve bölgede çıkarları olan devletlerin oyunlarından kaynaklı olduğunu belirten Şahin, bu devletlerin bölgedeki kişileri çıkarlarına ulaşana kadar kahraman ilan ederek savaşa sürüklediklerini ve daha sonra onları düşmanları ilan ederek bölgede sorunlarla baş başa bıraktıklarını anlattı. Büyük devletlerin demokrasi ve özgürlük vaatleriyle bölgeye gelip aslında bölgede demokrasi adına bir şey yapmadıklarını aksine özgürlüklerini daha da kısıtladıklarını da sözlerine ekledi.Konuşmacıların öğrencilerden gelen soruları yanıtlamasının ardından Batman Valisi Hulusi Şahin ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir tarafından Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türel Yılmaz’a ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin’e hediye takdim edilmesi ile söyleşi sona erdi.