05
Ağustos
2022
Üniversitemiz Yeni Bir Sempozyuma Hazırlanıyor

Yaptığı ulusal ve uluslararası çalışmalarla adından söz ettiren üniversitemizde “Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminin Bugünü ve Yarını” sempozyumunun hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Üniversitemizin ev sahipliğinde 7-9 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyum, Türk Dil Kurumu, Batman Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsünün iş birliği ile düzenleniyor.
 
Üniversitemiz Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (DİLMER) girişimleriyle düzenlenen sempozyumla Türkçenin yabancı dil olarak öğretimiyle ilgili yapılan çalışmalara akademik bir tartışma ortamı yaratmak, Türkçenin öğretimiyle ilgili yaşanılan sorunlara çözüm üretmek ve bu alanda gelecekte yapılabilecek faaliyetlere ilişkin konular değerlendirmeye alınacak.

Sempozyum ile ilgili açıklamalarda bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesinin ev sahipliğinde ve ortaklığında düzenlenen her çalışmanın çıktılarının katma değer yarattığını dile getirdi. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretiminde standartların oluşması, güncel sorunlar, ders materyallerinin yeterliliği, kültürel duyarlılık ve kültürler arası iletişim, uluslararası öğrencilerde Türkçe ve Türkiye algısı gibi birçok başlıkta konunun ele alınacağını anlatan Rektör Demir, sempozyumda sunulan bildirilerin kitap haline getirileceğini söyledi. Bilimsel çalışmaları gerçekleştirerek akademik camiaya katkı sunarken sempozyumda yer alan katılımcılarla şehrimizin ve bölgemizin de tanıtımına katkı sağladıklarını ifade eden Rektör Demir, sempozyumla iyi takvimin hazırlanarak üniversitemizin  kurumsal  web sayfasından ilan edildiğini sözlerine ekledi.
 
Sempozyum hakkında detaylı bilgiye  https://ydto.batman.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.