19
Ocak
2024
Üniversitemiz Ve Tüpraş İş Birliğiyle Yürütülen ‘Genç Beyinlerde İnovasyon Ve Kadın Girişimcilik Programı’ İlk Mezunlarını Verdi

Üniversitemiz ve Tüpraş, iş birliğiyle yürütülen ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’ Sertifika Töreni 17 Ocak 2024 tarihinde Üniversitemizin Merkez Kampüs Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlendi. Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşen sertifika takdim kapanış törenine Batman Valisi’nin Eşi Dr. Ayten Canalp, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Doç. Dr. Mehtap Nasıroğlu, Doç. Dr. Öğr. Üyesi Şaide Akbulut, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Kay, Batman Rafineri Müdürü Volkan Demirtaş, Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Çiler Teber, Tüpraş İnovasyon ve Girişim Sermayesi Müdürü Funda Çetin, İnovasyon Koordinatörü Melis Yirçi, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programa katılan 40 üniversite öğrencisi; girişimcilik, teknoloji ve inovasyon alanında aldığı eğitim ve edindikleri deneyimle geleceklerinin şekillenmesine katkı sağlayacak pek çok yetkinlik kazandı. Katılımcılara verdikleri önemli katkılardan dolayı teşekkür edilirken başarılı genç beyinlere sertifikaları sunuldu.Programda ‘Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Programı’ kapsamında genç beyinlere yönelik inovasyonun teşvik edilmesi ve kadın girişimciliğinin desteklenmesi hedeflendi. Programın ilk etabında tüm öğrencilere yönelik İnovasyon ve Girişimciliğin Temelleri Seminerleri düzenlendi. İkinci etapta ise değerlendirmelere göre seçilen 3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bir gruba, yoğunlaştırılmış girişimcilik eğitimleri verildi. İçeriği Tüpraş tarafından özel olarak üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmış Girişimcilik Programı’nın yüzde 60’ını kız öğrenciler oluşturdu. Üniversitemiz hazırlanan bu programa gerek akademisyenleri ve gerek imkanları ile tam desteğini sundu.

Yenilikçi fikir geliştirme, yeni bir girişime başlama, problemi anlama, çözümü tasarlama, pazar araştırması, iş modeli bileşenleri, girişimcilik araçları ve sunum teknikleri gibi modüllerden oluşan program aracılığıyla öğrenciler, problem çözme ve ürün geliştirme yetkinliklerini geliştirdiler.
Programda projelerini başarıyla tamamlayarak, sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler Girişimcilik Programı Katılım Sertifikası almaya hak kazandı.

Tüpraş’ın kurum içi girişimcilik programını deneyimlemiş mentörleri de programa katkı sağladı. Mentörlerin ve üniversite hocalarımızın desteğiyle girişimcilik projelerini üretmek için gruplar halinde çalışan katılımcılar, proje fikirlerinin ticarileştirilmesi aşamasında girişimcilik eko-sistemine yönlendirildi. Rektör Demir: “Bu program, üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir”
Öğrencilerin sunumlarının ardından sertifikaların verildiği törende konuşan, Rektör Demir bu iş birliği sayesinde öğrencilerin eşsiz bir deneyim ve bilgi kazandıklarını belirterek, "Bu program, üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir. Gençlerimizi inovasyon ve girişimcilik konularında destekleyerek, onların geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlamış olduk." şeklinde konuştu.

Rektör Demir sözlerine şöyle devam etti: “Programın öne çıkan bir diğer yönü ise genç beyinlerin desteklenmesi oldu. Kadınların iş dünyasında daha etkin rol alabilmeleri adına düzenlenen atölye çalışmaları, katılımcıların büyük ilgisini çekti. Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı başarıyla tamamlanarak katılımcılara önemli kazanımlar sağladı. İlerleyen yıllarda benzer projelerle gençlerin ve kadın girişimcilerin desteklenmesine yönelik çabaların artarak devam edeceğine, bu tür iş birliklerin ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Genç Beyinlerde İnovasyon ve Kadın Girişimcilik Programı’nı tamamlayan öğrencileri tebrik eden Tüpraş Kurumsal İletişim Müdürü Çiler Şengelir Teber, “Programa katılmaya hak kazanmış 40 kişilik öğrenci grubumuza girişimcilik eğitimi verirken ayrıca üniversitenin geneline düzenlediğimiz seminerlerle de yüzlerce öğrenciye ulaşma şansını yakaladık. Batman Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğümüz programda elde ettiğimiz tecrübeler, diğer rafinerilerimizin bulunduğu illerde de bize yol gösterecek. Farklı üniversitelerde yürüteceğimiz iş birlikleriyle genç kadınların inovasyon ve teknoloji ekosisteminde daha fazla yer almasına rehberlik etmeyi hedefliyoruz”.Tüpraş İnovasyon ve Girişim Sermayesi Müdürü Funda Çetin ise, “Programımızın içeriğini, öğrencilerimizi, yaşadığımız çağdaki muazzam değişim dönüşüm dönemine hazırlamak üzerine tasarlamıştık. Fikir üretiminden başlayarak iş modeli temellerinin tasarlanmasına kadar hazırladığımız tüm içerikleri yüz yüze Batman’da gerçekleştirdiğimiz uygulamalı eğitimlerle katılımcılarımıza aktardık ve çevrim içi mentorluklarla süreci destekledik. Süreçte şirketimizin girişimcilik programlarında yer alan farklı iş birimlerimden arkadaşlarımız da bize destek oldu. Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında kız öğrencilerin katılımına öncelik verdiğimiz programımızda, fikirlerin hayata geçirme süreçlerini tecrübe ettik, katılımcılarımızın takım çalışması ve projeleri belirli bir metodoloji ile aktararak sunum yapma becerilerine katkıda bulunmaya çalıştık. Katılımcılarımızın girişimci ruhu, öğrenme istekleri ve gösterdikleri gelişimi izlemek hepimize çok büyük mutluluk verdi. Tüm katılımcıları gönülden kutluyorum ve öğrencilerimiz başta olmak üzere Batman Üniversitesine ve proje ekibinde yer alan herkese tekrar teşekkür ediyorum” dedi.