16
Mayıs
2022
Üniversitemiz Ters Lalelere Sahip Çıkıyor

Doğaya ve çevreye hassasiyet gösteren üniversitemiz, Sason ilçesinin yüksek kesimlerinde boy veren ve baharda çiçek açan Ters Lalelere sahip çıkmak ve bu türün çoğaltılmasını sağlamak amacıyla proje geliştirecek.

Ters Lale bitkisi hakkında bilgiler veren Batman Üniversitesi Sason Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Selçuk Kuru, Latince literatürde Fritillaria imperialis, halk arasında ise Ters Lale ya da Ağlayan Gelin olarak bilinen ve boyu bir metreye kadar uzayabilen bu bitki türünün, turuncu, kırmızı ve nadiren de sarı renkli çiçeklere sahip olduğunu belirtti.Soğanlı bir bitki olan Ters Lalelerin, hem süs bitkisi olarak hem de tıpta kullanılıyor olmasından dolayı ekonomik bir değere de sahip olduğunu söyleyen Kuru, göz kamaştırıcı olan bu türün, genellikle 1200-3000 metreler arasındaki yüksekliklerde yayıldığı bilgisini paylaştı.

Ülkemizin belli yerlerinde üretimi yapılan bu çiçeklerin kültüre alındığını ve başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini belirten Kuru, Ters Lalelerin Anıtkabir’de ve birçok resmi kurumun bahçesinde yetiştirilmelerinin yanı sıra hususi bahçelerde ve mezarlıklarda da tercih edildiğini dile getirdi.

Batman Üniversitesi olarak doğaya ve çevreye azami derecede hassasiyet gösterdiklerini ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, ülkemizin biyolojik zenginliğinin bir göstergesi olan ve güzellikleriyle göz kamaştıran bu nadide çiçek türünün, korunması ve çoğaltılmasını sağlayarak gelecek nesillere de aktarılması amacıyla bir proje geliştireceklerini söyledi.Ters Lalelerin, estetik görünümleri ve açtıkları narin nazenin çiçekleriyle bir doğa harikası olduklarını belirten Rektör Demir, çiçek soğanlarının doğadan bilinçsizce sökülerek toplanması ve bunların büyük çoğunluğunun yurtdışına ihraç edilmesi nedeniyle bu eşsiz türün doğada var olan popülasyonunun her geçen gün azaldığına dikkat çekti.

Ülkemizin ve bölgemizin doğasına ve biyoçeşitliliğine sahip çıkmayı kendilerine önemli bir görev saydıklarını vurgulayan Prof. Dr. İdris Demir,  proje kapsamında Ters Laleleri doğadan toplamak yerine çeşitli çoğaltım teknikleri kullanılarak üretiminin yapılmasını sağlayacaklarını belirtti.