17
Ocak
2022
Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim Programlarına Yoğun Talep

Çeşitli yüksek lisans ve doktora programları ile lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrencilere kapılarını açan üniversitemizin bahar dönemi öğrenci alım ilanına öğrenciler yoğun talep gösterdi. 23 Aralık 2021 tarihinde başlayıp 12 Ocak 2022 tarihine kadar süren başvurularda adaylar 27 tezli, 11 tezsiz yüksek lisans ve 11 doktora programına başvuruda bulundu.
Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsünün birleştirilmesiyle Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne dönüştürülen enstitümüzün güz dönemi öğrenci alımında öğrencilerden gelen yoğun talep doğrultusunda üniversitemiz bahar döneminde de 670 öğrenci alımı için kontenjan açtı. 2022 bahar döneminde açılan kontenjanlara yapılan 1791 başvurunun değerlendirildiği üniversitemizde, daha çok öğrencinin lisansüstü eğitim alabilmesi için kontenjanlar 956 öğrenciye kadar yükseltildi.Rektör Demir: “Üniversitemiz Akademik Alanda İlerlemeye Devam Ediyor”
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Üniversitesi olarak akademik alanda yükselmeyi çok önemsediklerini ve bu sebeple enstitülerin birleştirilmesine destek vererek disiplinler arası programları üniversitemize kazandırdıklarını söyledi. Lisans eğitiminin lisansüstü eğitimlerle devam ettirilmesi gerektiğini düşünen Rektör Demir, öğrencilerin her alanda gelişimi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek bu çalışmalar sonucu lisansüstü programlara yoğun talep olmasının kendilerini memnun ettiğini dile getirdi. Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen I. Batman Üniversitesi-Öğretmen Akademisi Buluşmaları Projesi ile öğretmenlerin de lisansüstü programlara yöneliminin arttığını ifade eden Rektör Demir, yürütülen projelerin olumlu sonuçlarını kısa vadede görmeye başladıklarını kaydetti.