11
Kasım
2022
Üniversitemiz Geleceğe Nefes Oluyor

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Türkiye Yüzyılı” vizyonundan hareketle Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün 2022 “Türkiye Yüzyılına Nefes” mottosuyla kutlanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde üniversitemizde, fidan dikimi gerçekleştirildi. 11 Kasım 2022 tarihinde Batı Raman Kampüsünde gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliğine, Vali Ekrem Canalp, Garnizon Komutanı Hv.Tuğg. İhsan Kaplan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, üniversitemiz yöneticileri, Batman Orman İşletme Müdürü Huriye Öztürk, ilimizin yöneticileri, akademik ve idari personel ile üniversitemiz öğrencilerinin yanı sıra Batman Kültür Anaokulu öğrencileri de katıldı.Vali Canalp: “Batman Merkezde ve 6 İlçede Fidan Dikimine Başladık”
Fidan dikimi etkinliğinde konuşan Vali Ekrem Canalp, Dünya üzerinde orman sayısının git gide azaldığını ve bu azalmaya karşı koyabilen nadir ülkelerden biri olduğumuza dikkat çekti. Ülkemizdeki çocukların ilkokuldan itibaren ağaçlara değer veren, onları seven bir eğitimden geçtiklerini kaydeden Vali Canalp, Batman merkezde ve 6 ilçesinde fidan dikimine başladıklarını söyledi.Rektör Demir: “Halkın ve Öğrencilerin Nefes Alabilecekleri, Doğayla Buluşabilecekleri Alanları Artırmayı Amaçlıyoruz”
Göreve geldiği günden itibaren şehirle bütünleşik bir üniversite olma ve şehre fayda sağlayacak çalışmalar yürütme hedefiyle hareket ettiklerini belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Milli Ağaçlandırma Günü vesilesiyle fidan dikimi etkinliğinin de bu çalışmaları destekler nitelikte oluğunu dile getirdi.  Batman Üniversitesi kampüs alanlarının daha yeşil bir çevreye kavuşması için ağaçlandırma faaliyetlerine çok önem verdiklerini vurgulayan Rektör Demir, üniversitemizdeki 1. etap peyzaj çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Halkın ve öğrencilerin nefes alabilecekleri, doğayla buluşabilecekleri alanları artırmak amacıyla 2021-2022 yılları arasında 9 bin ağaç diktiklerini ifade eden Rektör Demir, ağaçlandırma çalışmalarının uzun vadeli bir yatırım olduğunu belirterek yıllar sonra öğrencilerin, çocukların bu ağaçların gölgesinde kitap okuyacak olmalarının mutluluk verici olduğunu sözlerine ekledi.Her yıl 11 Kasım tarihinde saat 11.11’de 81 ilde milyonlarca fidanın toprakla buluşturulmasıyla kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğinde, Vali Ekrem Canalp ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Bartın’daki maden patlamasında şehit olan madencilerin hatıralarına birer fidan diktiler. Etkinlik, katılımcıların fidanları toprakla buluşturmalarının ardından sona erdi.