17
Temmuz
2023
Üniversitemiz Dağcılık Topluluğu 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Kapsamında Kösedağ'a Tırmandı

15 Temmuz ruhunun diri tutulmasının gerektiğini ve bu ruhu yaşatmayı amaç edinen ve her daim vurgulayan Üniversitemiz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında “Kösedağ’ı Tırmanışı” etkinliğini gerçekleştirdi. 15 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleşen etkinliğe Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Sekreteri Yasin Çınar ve Batman Üniversitesi Dağcılık Topluluğu üyeleri katıldı.

Çınar: “15 Temmuz, Hainlere Karşı Milletimizin Bayrağına ve Ezanına Sahip Çıktığı, Darbeye Karşı Darbe Yaptığı Gündür”
Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan Çınar, "15 Temmuz, hainlere karşı milletimizin bayrağına ve ezanına sahip çıktığı, darbeye karşı darbe yaptığı gündür. Azîz milletimiz kendi iradesine ve varlığına kasteden bu hain darbe teşebbüsüne karşı birlik olarak tarihte eşi benzeri olmayan bir destan yazarak vatanına sahip çıkmıştır” dedi. 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine karşı mücadelede canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet,  gazilerimize sağlık ve afiyet dilediğini belirten Çınar, “Ayrıca gösterdiği büyük cesaret, feraset ve direnişten dolayı aziz milletimizin her bir ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.Rektör Demir: “15 Temmuz Bir Milletin Tarih Boyunca Yazdığı Destanlara Bir Yenisini Ekleyişinin Yıldönümüdür”
Etkinlik hakkında konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, “15 Temmuz yaşadığımız ihanetin ve aynı gün gelen kurtuluşun, yepyeni bir iman ve ruhla yeniden dirilişin, milletin, cesareti ve kararlılığı ile vatanını savunmasının, ihanete karşı tek yürek halinde direnişinin, bir milletin destan yazışının, tarih boyunca yazdığı destanlara bir yenisini ekleyişinin yıldönümüdür” dedi.  15 Temmuz’un farklılıkların bir yana bırakıldığı, her kesimden insanın vatan savunması için bir araya geldiği, tek yürek olduğu, kardeşliğin, bir olmanın, birlik olmanın ne kadar önemli olduğunu hatırladığımız günün yıldönümü olduğunu söyleyen Rektör Demir, 15 Temmuz vesilesiyle tarih boyunca vatan için, din için, millet için, bağımsızlığımız için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dilediğini ifade etti.

Rektör Demir, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Kösedağ’ı Tırmanışı” etkinliğinde emeği geçen İslami İlimler Fakültesi Sekreteri Yasin Çınar'a ve Batman Üniversitesi Dağcılık Topluluğu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.