20
Eylül
2022
Üniversitemiz Akademisyenleri Geleceğin Üniversitelileri ile Buluşuyor

Batman ilinde bulunan kurum ve kuruluşlarla iş birliklerini geliştirmek adına birçok protokolün hayata geçirildiği üniversitemiz ile Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Akademisyen - Öğrenci Buluşmaları İş Birliği Protokolü imzalandı. 20 Eylül 2022 tarihinde Vali Konağı’nda düzenlenen imza törenine Vali Ekrem Canalp ile Eşi Dr. Ayten Canalp, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Vali Yardımcısı Murtaza Ersöz, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ve ortaokul-lise öğrencilerine gönüllü ders verecek üniversitemiz akademisyenleri katıldı.Üniversitemiz Akademisyenleri, Ortaokul-Lise Öğrencilerine Rehberlik Ederek Rol Model Olacak
2022-2023 eğitim ve öğretim yılını kapsayan ve gönüllülük ilkesine bağlı protokol ile üniversitemiz akademisyenlerinin ortaokul-lise öğrencileriyle akademik bilgilerini, tecrübelerini paylaşmaları, öğrencilere rehberlik ederek rol model olmaları ve öğrencilerde farkındalık oluşturmaları amaçlanıyor.  Vali Ekrem Canalp, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran tarafından imzalanan protokol kapsamında üniversitemizin farklı akademik birimlerinden 48 akademisyen ortaokul-lise öğrencilerine haftada iki saat gönüllü ders verecek.Vali Canalp: “Öğrencilerle Buluşan Akademisyenler, Öğrencilerin Hayatlarında Yarattıkları Büyük Değişimleri Hissedecekler”
İmza protokolünden sonra bir konuşma yapan Vali Canalp, akademisyenlerin öğrencilerle buluşmasının öğrencilerin hayatlarında çok önemli etkiler bırakacağının altını çizerek, bu buluşmalarda öğrencilerin daha üniversiteye gitmeden, üniversitenin kokusunu hissetmiş olacaklarını ve üniversitenin nasıl bir yer olduğu konusunda zihinlerinde çok önemli etkiler bırakacağını ifade etti. Projenin gerçekleştirilmesinde üniversitemiz akademisyenlerinin emeklerini çok değerli bulduklarını belirten Vali Canalp, öğrencilerle buluşan akademisyenlerin, öğrencilerin hayatlarında yarattıkları büyük değişimleri hissedeceklerini dile getirdi. Bu proje ile birlikte Batmanlı çocukların üniversite sınavına çok daha farklı bir motivasyonla çalışacaklarını ve tercih çıtalarını yükselteceklerini söyleyen Vali Canalp, projenin kazananının herkes olacağını vurguladı.
Rektör Demir: “Batman Üniversitesi, Üniversite Dışında Eğitim Gören Öğrencilerin de Geleceğini Düşünüyor”
Batman Üniversitesinin kabuğuna çekilen bir üniversite olmadığını, üniversite dışında eğitim gören öğrencilerin de geleceğini düşündüğünü belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, 2021-2022 eğitim-ögretim döneminde “Hayata Dokun Projesi” kapsamında kendisinin de derse girerek ortaokul ve lise öğrencileriyle bir araya geldiğini söyledi. İmzalanan yeni protokol ile daha geniş kapsamlı buluşmaları gerçekleştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Rektör Demir, Batman Üniversitesinin eğitime yönelik birçok farklı konuda kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüttüğünün, yürütmeye de devam edeceğinin altını çizdi.Rektör Demir: “Üniversitemiz Akademisyenlerinin Gösterdikleri Vizyon ve Fedakârlık Sayesinde Her Öğrencinin Hayatına Dokunulacak”
TÜBİTAK programları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan iş birliğinin ardından daha önce Van’da yapılan bazı TÜBİTAK süreçlerinin Batman’a taşınmasında üniversitemizin öncülük ettiğini vurgulayan Rektör Demir, Batman ilinin eğitim noktasında aşamalar kat etmesi için tüm kurum ve kuruluşlara gerekli destekleri sunmaya devam edeceklerini dile getirdi. Protokolün hayata geçmesiyle birlikte gönüllü akademisyenlerimizin gösterdikleri vizyon ve fedakârlık sayesinde her öğrencinin hayatına dokunulacağını söyleyen Rektör Demir, bu buluşmalar ile ortaokul-lise çağındaki öğrencilerin ileride daha başarılı olacaklarına, hem Batman’ın hem de ülkenin geleceğine önemli katkılar sunacaklarına inandığını ifade etti. Rektör Demir, projede görev alan gönüllü akademisyenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
Müdür Kurtaran: “Protokolün Hayata Geçirilmesindeki Desteklerinden Dolayı Rektör Demir’e ve Gönüllü Akademisyenlere Teşekkür Ederim”
İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ise ortaokul ve lise öğrencilerinin protokol kapsamında akademisyenlerle bir araya gelmelerinin, onların bilgilerinden, tecrübelerinden faydalanmalarının öğrencilerin gelecekteki eğitim hayatlarına önemli katkıları olacağını dile getirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, protokolün hayata geçirilmesindeki desteklerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’e ve gönüllü akademisyenlere teşekkür etti.