22
Haziran
2021
Sanayici ve Üniversite İstişare Toplantısı Düzenlendi

Batman’da sanayi ve üniversite işbirliğini güçlendirmek ve sanayinin gelişmesini sağlamak amacıyla Batman Valiliği, Batman Üniversitesi ve İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün işbirliğiyle “Sanayici ve Üniversite İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.
 
Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsü Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Valimiz Hulusi ŞAHİN, AK Parti Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris DEMİR, öğretim üyeleri, kamu kurum yöneticileri ve sanayicileri katıldı.
 
İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Ömer Faruk ÖZEL tarafından yapılan bilgilendirme sunumunun ardından konuşan Nasıroğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat NASIROĞLU, Türkiye Petrollerinden aldıkları küçük ihalelerle başlayıp bugün Türkiye’nin en büyük firmaları arasında yer alan Fernas şirketler grubunun başarı öyküsünden kesitler anlatarak, sanayinin gelişmesinde teşebbüsün ve bilginin önemine vurgu yaptı.
 
Daha sonra Batman Üniversitesi Rektörü Demir, Milletvekili Özdemir ve Valimiz birer konuşma yaptı.
 
Rektör Demir: Sanayici ve üniversite iletişimini önemsiyoruz


 
Rektör Demir, Batman Üniversitesi’nin, Batman’da sanayinin gelişmesi ve geliştirilmesi konusunda yürütecekleri çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı.
Kentsel kalkınmada üniversite ve sanayi işbirliğinin önemine değinen Rektör Demir, “Batman Üniversitesi sahip olduğu akademik altyapıyı da kullanarak kentsel teknolojik altyapılar, akıllı bilgi sistemleri, gömülü sistem çözümleri, teknoloji transfer projeleri, enerji ve teknoloji entegrasyonu gibi çağdaş kentlerin itici gücünü oluşturan konularda etkin adım atmayı planlamaktadır.” dedi.
 
Üniversitelerin yaptıkları uygulamalı araştırmalar ile sanayinin problemlerine pratik çözümler getirdiğini belirten Rektör Demir, “Diğer bir ifadeyle üniversiteler bir yandan yaptıkları eğitim-öğretim faaliyetleri ile sanayinin ihtiyaç duydukları Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) personelini yetiştirmekte, diğer yandan da araştırma yaparak sanayinin ihtiyaç duyacağı alanlarda bilgi üretmeye çalışmaktadırlar.” dedi.
 
Batman Üniversitesi’nin sanayicilerin projelerine danışmanlık yapabileceğini belirten Rektör Demir, “Örnekleri ile sabit olduğu gibi sanayiciler üniversite ile koordineli çalıştıklarında daha iyi sonuçlar elde edeceklerdir. Üniversitemizdeki akademisyenler alanında iyi yetişmiş donanımlı akademisyenlerdir.” dedi.
 
Kamu, Üniversite, Sanayi işbirliği (KÜSİ) çalışmalarını yürütmek üzere Merkez Kampüste KÜSİ temsilciliğinin oluşturulduğunu belirten Rektör Demir, “Bizler sanayicinin üniversite ile iletişimini önemsiyoruz. Bu çerçevede Sanayicilerden gelen talepler bu temsilcilik üzerinden alınacaktır. Gelen talep, alanında uzman akademisyenlerimize yönlendirilecek ve bu çerçevede talep karşılanacaktır. Buradaki amaçlarının sanayicilerin karşılaştığı sorunu çözmek veya yapmaya çalıştığı ar-ge ve  inovasyon projelerine katkıda bulunmak olduğunu” söyledi.
 
Batman’da sanayi ve üniversite işbirliği önemine vurgu yapan Milletvekili Özdemir; TPAO ve TÜPRAŞ gibi kuruluşların Batman’ın sanayileşmesine önemli katkıları olduğunu vurgulayarak, bu kurumların yerel sanayici ile işbirliğinin güçlendirmesinin önemli olduğunu, bu sürece üniversitenin de dahil edilmesiyle birlikte daha verimli sonuçların elde edilmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.
 
Daha sonra katılımcılara hitap eden Vali Şahin, “Öncelikle rotayı belirlemek gerekiyor, rotası olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar fayda etmez. Önce inanacaksınız, istikametinizi çizeceksiniz sonrası geliyor. Yeter ki iyi niyetli olun, çalışkan olun ve doğru zamanda doğru kararlar verin.  Fernas bunun güzel bir örneğidir. Hepimizin gurur duyduğu, Türkiye’nin güzide bir firmasıdır. Müteahhit bir firma olarak iş hayatına başlayıp, sanayici bir firmaya evrilmiş,  doğru zamanda doğru hamleleri yapıp, ülkemize büyük istihdam ve katma değer katan bir firma haline gelmiştir. Hepimize, hepinize iyi bir örnektir. Bunların yapılması mümkündür. Yeter ki niyetimiz halis olsun. Yeter ki doğru bilgilerle mücehhez olalım” dedi.
 
Valimiz, “İnanırsanız, Hayal Ederseniz Başarırsınız”


 
Sanayide kalifiye eleman çalıştırmanın üretime olan katkısının önemine değinen Vali Şahin, “Eğer bu duyguya ulaşırsanız başarırsınız. Bunlar önemli süreçler, bu süreçlerde yardım ve destek almalısınız. İşte üniversite size bu desteği ücretsiz verecek. Bu desteği kaçırmayınız. Eğer böyle yapar isek dev adımlarla gideriz. Çünkü Batman’da sermaye var, üretmeye merak var ve girişim var. Bu çok kıymetli bir şeydir.  Batman, bölgesinde başarıyı yakalamış bir şehirdir. Daha ileriye gitmemiz için doğru adımları atmalıyız. İnanırsanız, hayal ederseniz başarırsınız. Bu şehrin istikbali parlaktır. Yeter ki, istikrar ve güven olsun. Şu anda istikrar var, terör bitti, artık insanlar güven içerisinde malına ve mülküne sahipler. Tehdit almıyorlar, geleceğe umutla bakıyorlar. İşte bu, en kıymetli sermayedir” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Vali Şahin, ilimizde sanayinin gelişmesinde katkı sunan Nasıroğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat NASIROĞLU’na plaket takdim ederek, kendilerine teşekkür etti.


 
Programda konuşmaların tamamlanmasının ardından fuaye alanına geçilerek sanayici ve akademisyen buluşması gerçekleştirildi.