09
Aralık
2021
Rektör Demir TRT GAP Radyosuna Konuk Oldu

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, 4 Aralık 2021 tarihinde Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında “Enerji” alanında pilot üniversite seçilen üniversitemizin çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla TRT GAP Radyosuna konuk olarak açıklamalarda bulundu. Rektör Demir, enerji alanında ihtisaslaşmayla beraber üniversitemizde yapılmaya başlanan proje çalışmaları ve ihtisaslaşmayla bölgeye sağlanacak katkıların detaylarını TRT GAP Radyosunda anlattı.
Üniversitelerin bulunduğu bölgede öz kaynakları ile ön plana çıkan alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Rektör Demir, üniversitemizin de Batman ilinde var olan enerji potansiyelinin yüksek olması sebebiyle enerji alanında yoğun çalışmalar yürüterek bu payeyi almaya hak kazandığını söyledi. Üniversitemizin paydaşlarıyla fikir alışverişleri yaptığını ifade eden Rektör Demir, paydaşlara gerekli olan nitelikli iş gücü ve akademik eğitimleri sunmaya devam edeceklerini dile getirdi.Rektör Demir: “Nitelikli İş Gücünün İstihdamına Yönelik Protokolleri Hayata Geçiriyoruz”
Batman ilinin hidrokarbon enerji kaynaklarıyla ön plana çıkmış bir il olduğunu ancak ilde çok sayıda yenilenebilir enerji kaynaklarının da var olduğunu anlatan Rektör Demir, tüm enerji kaynakları ile ilgili proje çalışmaları yürütüleceğini de kaydetti. Enerji alanında çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlarla nitelikli iş gücünün istihdamına yönelik çeşitli iş birliği protokollerine imza atıldığını belirten Rektör Demir, üniversitemiz tarafından verilecek eğitimler ve sertifikasyon programlarıyla kişilerin gerek özel sektörde gerekse kamu kurumlarında istihdam edilebileceklerini ve üst pozisyonlara gelebilmek için gereken donanıma sahip olabileceklerini ifade etti.
Rektör Demir: “Hedefimiz Yabancı Dil İle Eğitim Verilen Bölümleri Üniversitemize Kazandırmak”
Üniversitemizde enerji alanıyla ilgili lisans ve lisansüstü programları kazandırmak amacıyla faaliyetler yürüttüklerini belirten Rektör Demir, bu alanlarda alanında uzman personellerle paydaşlarımıza gerekli olan nitelikli iş gücünü sağlayarak bölge kalkınmasına katkıda bulunacaklarını söyledi. Enerji alanında çalışmalar yürüten fakültelerimizde tamamen yabancı dil ile eğitim verilen bölümler açmayı hedeflediklerini söyleyen Rektör Demir, bu doğrultuda Yabancı Diller Yüksekokulunu ön plana çıkarmaya ve geliştirmeye başladıklarını ifade etti.
Enerji alanında ihtisaslaşmanın üniversitemize ve bölgemize katkılarından söz eden Rektör Demir, yükseköğretime geçecek olan öğrencilerin üniversitemizi tercih etme durumunda alacakları eğitime ilişkin bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.