31
Ekim
2022
Rektör Demir Sason’da Lise Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

Üniversitemiz ile Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan ve üniversitemiz akademisyenleri tarafından ortaokul-lise öğrencilerine gönüllü ders verilmesi amaçlanan Akademisyen - Öğrenci Buluşmaları İş Birliği Protokolü çerçevesinde farklı okullardaki öğrencilerle bir araya gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Sason Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluştu. 27 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen buluşmada Rektör Demir, öğrencilere ‘Günümüzde Gençlerin Sahip Olması Gereken Beceriler’ başlıklı bir sunum yaptı.Rektör Demir: Herkesin Söyleyecek Bir Sözü Var ve Bunu İletebilmek İçin de Çok Çalışmak Gerekiyor”
Sunumdan önce öğrencilerle sohbet eden ve öğrencilerden gelecekleriyle ilgili beklentilerini dinleyen Rektör Demir, öğrencilere kendi hayat hikâyesinden ve tecrübelerinden de bahsetti. Herkesin söyleyecek bir sözünün olduğunu ve bunu iletmek için de çok çalışmak gerektiğini ifade eden Rektör Demir, başarıya ulaşmanın temel öğesinin çözüm odaklı fikirler üretmekle mümkün olabileceğini dile getirdi.Rektör Demir: “İçerisinde Bulunduğumuz Yüzyılda Tüm Dünyada Küresel Ölçekte Birtakım Değişimler Meydana Geldi”
İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda tüm dünyada küresel ölçekte birtakım değişimlerin meydana geldiğini belirten Rektör Demir, eğitim sistemimizin ana unsuru olan okulların da diğer tüm alanlar gibi değişen ve dönüşen dünyada ortaya çıkan yeni koşullardan doğrudan ve derinden etkilendiklerini ve bu etkinin günümüzde öğrencilerimizin beceri ve yeterliklerinde bazı değişimlere neden olduğunu söyledi. Günümüz becerilerinin geride bıraktığımız yüzyılların becerilerine göre çok daha karmaşık bir yapıda olduğunun altını çizen Rektör Demir, becerilerdeki bu karmaşıklığa ise yaşamın tüm noktalarında görülen hızlı değişimlerin ve akışkanlıkların neden olduğunu kaydetti.Rektör Demir:Beceriler Dışında Farklı Birçok Öğeyle de Donanmamız Gerekiyor”
Günümüzde sahip olunması gereken becerilerin öğrenme ve yenilik becerileri, yaşam ve kariyer becerileri, bilgi, medya ve teknoloji becerileri ana başlıkları altında toplandığı bilgisini aktaran Rektör Demir, bu başlıklar hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştı. Sadece beceri kazanmanın hayatı göğüslemeye yetmeyeceğini belirten Rektör Demir, becerilerle birlikte insanın evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki, milli tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme ve değişimle de donanması gerektiğini vurguladı.
Rektör Demir’in öğrencilerden gelen soruları cevaplaması ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından buluşma programı sona erdi.