25
Ekim
2022
Rektör Demir Lise Öğrencileriyle Buluşmaya Devam Ediyor

Üniversitemiz ile Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 20 Eylül 2022 tarihinde imzalanan ve üniversitemiz akademisyenleri tarafından ortaokul-lise öğrencilerine gönüllü ders verilmesi amaçlanan Akademisyen - Öğrenci Buluşmaları İş Birliği Protokolü çerçevesinde daha önce İluh Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Veysel Karani Anadolu İmam Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. 25 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen buluşmada Rektör Demir, öğrencilere ‘Günümüzde Gençlerin Sahip Olması Gereken Beceriler’ başlıklı bir sunum yaptı.


 
Rektör Demir: “Geleceğimiz Olan Çocukların Hayatlarına Bir Nebze de Olsa Dokunabilmek İçin Onlarla Bir Araya Geliyorum”
Sunumdan önce öğrencilerle sohbet eden Rektör Demir, öğrencilerden gelecekleriyle ilgili beklentilerini dinleyerek onlara tecrübelerini anlattı. Öğrencilerle bir araya gelme amacını anlatan Rektör Demir, geleceğimiz olan çocukların hayatlarına bir nebze de olsa dokunabilmek için onlarla bir araya geldiğini ve bu buluşmaların devam edeceğini dile getirdi. Başarıya ulaşmanın temel öğesinin çok çalışmak olduğunu belirten Rektör Demir, azimle ve sabırla çalışan bir insanın başarıya ulaşmamasının mümkün olmadığını ifade etti. Öğrencilere çözüm odaklı fikirler önermeleri tavsiyesinde bulunan Rektör Demir, çözüm odaklı düşünmenin yeni fikirlere kaynak sunacağını kaydetti.


 
Rektör Demir: “Değişen Dünyaya Ayak Uydurabilmek Size Büyük Avantajlar Sağlayacak”
Tüm dünyada küresel ölçekte dijital değişimlerin meydana geldiğini belirten Rektör Demir, sunumuna şu şekilde devam etti: “Değişen dünyaya ayak uydurabilmek size büyük avantajlar sağlayacak.  Eğitim sistemimizin ana unsuru olan okullar da diğer tüm alanlar gibi değişen ve dönüşen dünyada ortaya çıkan yeni koşullardan doğrudan ve derinden etkilendiler. Bu etkinin günümüzde öğrencilerimizin beceri ve yeterliklerinde bazı değişimlere neden oldu. Günümüz becerileri geride bıraktığımız yüzyılların becerilerine göre çok daha karmaşık bir yapıda.  Becerilerdeki bu karmaşıklığa ise yaşamın tüm noktalarında görülen hızlı değişimler ve akışkanlıklar neden oldu. Günümüzde sahip olunması gereken beceriler, öğrenme ve yenilik becerileri, yaşam ve kariyer becerileri, bilgi, medya ve teknoloji becerileri ana başlıkları altında toplanmaktadır. Ancak sadece beceri kazanmak hayatı göğüslemeye yetmeyecek Becerilerle birlikte insanın evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki, milli tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme ve değişimle de donanması gerekiyor.”