03
Mayıs
2023
Rektör Demir İletişim Başkanlığınca Düzenlenen İstanbul Güvenlik Forumuna Katıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen “İstanbul Güvenlik Forumu”na katıldı. 2 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen forumda güncel bölgesel ve küresel güvenlik sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin paylaşıldığı forumda açış konuşmasını yapan İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, güvenlik alanındaki yeni gelişmelere, teorik ve pratik bilgilere değindi.

Forum kapsamında sıcak çatışmalar, iç savaşlar, artan şiddet olayları ve terör saldırılarına ek olarak enerji güvenliği, iklim değişikliği ve çevre sorunları, doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomik krizler, dijitalleşme ve gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği siber tehditler, bilgi güvenliği ve yapay zekâ tabanlı sistemlerin yarattığı güvenlik tehditleri gibi konular değerlendirildi.

Rektör Demir: “Küresel Salgınlar, İklim Değişikliği, Doğal Afetler Ulusal Güvenliğimizi Tehdit Eden Unsurlardır”
Bölgesel kalkınma için güncel oturum ve çalışmalara katılmayı önemseyen Rektör Demir, “Forum sayesinde oluşturulan platformda küresel anlamda güvenliğimiz için her çalışmayı takip ediyoruz. Uluslararası güvenlik konusunda farkındalığın oluşması ve iş birliklerinin artırılmasına yönelik bakış açıları ve güvenlik riskleriyle mücadele gibi konularda gelişmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.