06
Ekim
2021
Rektör Demir Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Gerçekleştirilen 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Törenine Katıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın teşrifleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı. 5 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilen toplu akademik yıl açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet erkânının yanı sıra bakanlar, YÖK üyeleri, ilgili kurum başkanları, büyükelçiler, üniversite rektörleri ve öğrenciler katıldı.Törende ilk olarak Prof. Dr. Ali Tüfekçi’nin yönetimindeki İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası tarafından müzik dinletisi yapıldı. Ardından “Yükseköğretim” başlıklı Türk Yükseköğretiminin gelişimini ve şu anki mevcut durumunu anlatan bir video gösterimi gerçekleştirildi.Özvar: “Öğretim Elemanı Sayımız Son 10 Yılda Yüzde 80 Arttı”
2021-2022 Akademik Yıl Açılış Töreninde ilk olarak bir konuşma yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerin “Akademik Açılış Yılı Töreni”nin son beş yıldır Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildiğini söyledi. İki yıla yaklaşan bir süredir dünya genelinde yaşanan salgın nedeniyle birçok alanda olduğu gibi yükseköğretimde de ciddi ve uzun sürmesi muhtemel güçlükler, değişimler ve yeni eğitim modellerinin ortaya çıktığını belirten YÖK Başkanı Özvar, 1 milyar 725 milyonun üzerinde öğrencinin salgın sürecinden etkilendiği ifade etti.​
Yükseköğretim kurumlarında eğitim ve öğretim imkânından sadece Türk öğrencilerin değil aynı zamanda sayıları yaklaşık 250 bini bulan uluslararası öğrencilerin yararlandığını kaydeden Özvar, üniversiteli gençlerimizin yarısının kız öğrencilerden oluştuğunu söyledi.  Bunun yanı sıra üniversitelerimizdeki toplam öğretim elemanı sayısının son 10 yılda yüzde 80 artarak 102.682’den 181.272’ye ulaştığını ifade eden Özvar sözlerine şu şekilde devam etti: “Artan talep karşısında bir yanda programların kalitesinden ödün vermeden öğretim alanını zenginleştirmek diğer yanda ihtiyaç duyulan yüksek profilli öğretim elemanı sayısını artırmak gibi zor fakat birbirini tamamlayan iki misyonu başarmak zorundayız.”​Özvar: “Dünyada Uluslararası Öğrenci Kabul Eden İlk 10 Ülkeden Biriyiz”
Yükseköğretim sistemimizdeki uluslararası öğrenci sayısı dikkate alındığında dünyada uluslararası öğrenci kabul eden ilk 10 ülkeden birinin ülkemiz olduğuna dikkat çeken YÖK Başkanı Özvar, Avrupa yükseköğretim alanında ise ülkemizin beşinci sırada yer aldığını vurguladı. Uluslararasılaşma bakımından başarılması gereken önemli bir hedefin dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumları ve bilim insanlarıyla daha yakından etkileşime girmek olduğunu kaydeden Özvar; “Bilim insanlarımızın küresel ölçekte daha nitelikli yayın yapabilmeleri ve üretkenliklerini arttırabilmeleri için uluslararası saygınlığı olan yabancı meslektaşlarıyla birlikte çalışmalarını sağlayacak kurumsal imkân ve alt yapıları inşa etmeliyiz.” dedi. Üniversitelerimizin uluslararası bilim dünyasında söz sahibi olacak güçte ve nitelikte olduğunu yineleyen YÖK Başkanı Özvar, bu kapasiteyi görünür kılmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı.​Cumhurbaşkanı Erdoğan: “2030’a Doğru Türk Yükseköğretiminde Küresel Vizyonlar Destek Programı ile Üniversitelere Büyük Mali Destek Sağlayacağız”
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılı Mart ayından beri pek çok alanda olduğu gibi eğitim-öğretim hizmetlerinde de büyük zorluklar yaşandığını hatırlatarak uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesinin önemli olduğunu belirtti. 2030’a Doğru Türk Yükseköğretiminde Küresel Vizyonlar Destek Programının Cumhuriyet tarihinde bugüne dek üniversitelere yapılan en büyük mali destek organizasyonu olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretim Kurulunun öncülüğünde hayata geçirilecek bu programla üniversitelerin ülkemizin, dünyadaki yenilikçi çalışmaların önde gelen merkezlerinden biri olmasına hizmet edeceğini söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan: “76 Olan Yükseköğretim Kurumu Sayısını 207’ye Çıkardık”
 
2002 yılında 76 olan kamu ve vakıf yükseköğretim kurumu sayısının 207'ye çıkarıldığını ve Türkiye'de her ilimizin kendi üniversitesinin olmasını sağladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite sayısındaki artışa paralel olarak akademik personel sayısının da 70 binden 180 binin üzerine çıktığını kaydetti. Aynı dönemde üniversite öğrencisi sayımızın da 1,6 milyondan 8,4 milyona yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık 18-22 yaş aralığındaki gençlerimizin yüzde 15'i değil yüzde 44'ü yükseköğretime ulaşabiliyor." dedi.​
Açılış konuşmalarının ardından, üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla YÖK tarafından ilk kez 2017-2018 eğitim-öğretim yılında verilen “YÖK 2021 Üstün Başarı Ödülleri”, ödül almaya hak kazanan akademisyenlere ve üniversitelere verildi.
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir ise açılış töreni sonrası yaptığı açıklamada 2021-2022 akademik yılının hayırlı olmasını dileyerek başarılı bir eğitim süreci temennisinde bulundu.