09
Mayıs
2023
Necat Nasıroğlu Proje Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Batman'da girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ve katma değerli proje fikirlerinin veya ürünlerinin desteklenmesi amacıyla Üniversitemiz ve Necat Nasıroğlu Vakfı tarafından Enerjide Dijital Teknolojiler temasıyla Necat Nasıroğlu Proje Yarışması’23 sergi ve final programı gerçekleştirildi. 9 Mayıs 2023 tarihinde Merkez Kampüs Konferans Salonunda bu yıl 2.si düzenlenen programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, ilimiz ve üniversitemiz yöneticileri, Nasıroğlu ailesi, akademik ve idari personellerin yanı sıra finale kalan proje sahipleri ve öğrenciler katıldı.

Ürün ve fikir alanında proje sunumlarının yapılması ile başlayan program, Necat Nasıroğlu anısına hazırlanan belgeselin izlenmesi ile devam etti.Programın açış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Şubat ayında yapılması planlanan programın ülke olarak hepimizi büyük bir hüzne boğan asrın felaketi sebebi ile ertelendiğini söyleyerek depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diledi. 2022 yılında ilki gerçekleştirilen proje yarışmasında geçen seneden farklı olarak bu sene fikir ve ürün aşamasındaki projelerin ayrı ayrı değerlendirildiğini belirten Rektör Demir, proje değerlendirme sürecinde akademisyenlerin yanı sıra özel sektör temsilcilerinin de yer aldığını kaydetti.Rektör Demir: “Necat Nasıroğlu Gençlere Her Zaman Çok Çalışmayı Tavsiye Etmiştir”
Merhum Necat Nasıroğlu’nun öğrencilerin okuması ve kendini geliştirmesi için sürekli çalışmalarını öğütleyen sözlerini hatırlatan Prof. Dr. İdris Demir, Necat Nasıroğlu’nun gençlerin geleceğini şekillendirmek ve meslek edinmeleri için onlara eğitim hayatları boyunca destek verdiğini söyledi. Batman Üniversitesi Batı Raman Kampüsünde bulunan Necat Nasıroğlu Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden şu ana kadar yaklaşık bin 500 öğrencinin mezun olduğunu, yaklaşık 700 öğrencinin de eğitim hayatına devam ettiğini kaydeden Rektör Demir, “Merhum Necat Nasıroğlu ilimize kazandırdığı okullarla eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir” dedi.Rektör Demir: “Batman Üniversitesi Olarak Gençlerin Geleceğine Katkı Sağlayacak Projelere Destek Vermeye Devam Edeceğiz”
Ömrünü memleketine ve ihtiyaç sahiplerine hizmet etmeye adayan, iyiliğin özünü, iyiliğin gücünü ve “gerçek zenginliğin” ne demek olduğunu en iyi bilenlerden Merhum Necat Nasıroğlu’nun eğitime ve çalışmaya verdiği önemi anlatan Rektör Demir, bu projeler sayesinde gençlerin kendini ifade etme imkânı elde ettiğini söyledi. Batman Üniversitesi olarak gençlerin geleceğine katkı sağlayacak tüm projelere destek vereceklerini belirten Rektör Demir, finale kalan tüm yarışmacıları tebrik etti.
 
Ferhat Nasıroğlu: “Fikirlerinize Ortak Olacağız”
Prof. Dr. İdris Demir’in ardından Nasıroğlu ailesi adına bir konuşma yapan Ferhat Nasıroğlu, Dijital Teknolojiler ve bilimsel çalışmalar konusunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir ile sürekli karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Necat Nasıroğlu’na ait anılara değinen Ferhat Nasıroğlu: “Sadece okumak yetmiyor, çalışmakta gerekiyor. Merhum babamız Necat Nasıroğlu, tabiri caizse karınca gibi çalışıyordu. Bizlere her zaman öğütler veriyor, avuç açan bir nesil yetiştirmeyelim, avucu parça parça olan, çalışan, başı dik ve emeğinin karşılığını alan bir nesil yetiştirelim istiyordu. Bu memleketin kendine güvenen gençlere ihtiyacı var. Biz, uzun vadede Batman’a neler katabiliriz derdindeyiz. Fikir ve ürün siz gençlerden, maddi ve manevi destek ise Nasıroğlu Ailesi’nden her zaman gelecek” ifadelerini kullandı.


 
Açış konuşmalarının ardından katılımcılar tarafından puanlamalar yapılarak ürün ve fikir alanında dereceye giren projeler belirlendi. Ödüllerin takdim edilmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile birlikte program sona erdi.