02
Kasım
2022
Kozluk’taki Lise Öğrencileri Rektör Demir’in Dersini Dinledi

Üniversitemiz ile Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 20 Eylül 2022 tarihinde imzalanan ve üniversitemiz akademisyenleri tarafından ortaokul-lise öğrencilerine gönüllü ders verilmesi amaçlanan Akademisyen - Öğrenci Buluşmaları İş Birliği Protokolü çerçevesinde Batman ve ilçelerde bulunan okullardaki öğrencilerle bir araya gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Kozluk’ta lise öğrencileriyle buluştu. 27 Ekim 2022 tarihinde Kozluk Kaymakamlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen buluşmaya Kozluk ilçesinde bulunan Şehit Şenay Aybüke Fen Lisesi, Kız Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Merkez Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.Rektör Demir, Öğrencilere Kendi Hayat Hikâyesinden ve Tecrübelerinden Bahsetti
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdikleri buluşmada öğrencilerle bir araya gelme amacını anlatan Rektör Demir, öğrencilere ‘Günümüzde Gençlerin Sahip Olması Gereken Beceriler’ başlıklı bir sunum yaptı. Sunumdan önce öğrencilerle sohbet eden Rektör Demir, öğrencilere kendi hayat hikâyesinden ve tecrübelerinden de bahsetti. Herkesin söyleyecek bir sözünün olduğunu ve bunu iletmek için de çok çalışmak gerektiğini ifade eden Rektör Demir, başarıya ulaşmanın temel öğesinin çözüm odaklı fikirler üretmekle mümkün olabileceğini dile getirdi.

Rektör Demir: “Eğitim Sistemimiz Dünyada Ortaya Çıkan Yeni Koşullardan Doğrudan ve Derinden Etkilendi”
İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda tüm dünyada küresel ölçekte birtakım değişimlerin meydana geldiğini belirten Rektör Demir, eğitim sistemimizin ana unsuru olan okulların da diğer tüm alanlar gibi değişen ve dönüşen dünyada ortaya çıkan yeni koşullardan doğrudan ve derinden etkilendiklerini ve bu etkinin günümüzde öğrencilerimizin beceri ve yeterliklerinde bazı değişimlere neden olduğunu söyledi. Günümüz becerilerinin geride bıraktığımız yüzyılların becerilerine göre çok daha karmaşık bir yapıda olduğunun altını çizen Rektör Demir, becerilerdeki bu karmaşıklığa ise yaşamın tüm noktalarında görülen hızlı değişimlerin ve akışkanlıkların neden olduğunu kaydetti.Rektör Demir: “Sadece Beceri Kazanmak Hayatı Göğüslemeye Yetmez”
Günümüzde sahip olunması gereken becerilerin öğrenme ve yenilik becerileri, yaşam ve kariyer becerileri, bilgi, medya ve teknoloji becerileri ana başlıkları altında toplandığı bilgisini aktaran Rektör Demir, bu başlıklar hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştı. Sadece beceri kazanmanın hayatı göğüslemeye yetmeyeceğini belirten Rektör Demir, becerilerle birlikte insanın evrensel, yerel, maddi, manevi, mesleki, ahlaki, milli tüm değerleri kapsayan ve kuşatan bir olgunlaşma, gelişme, ilerleme ve değişimle de donanması gerektiğini vurguladı.
Akademisyen - Öğrenci Buluşmaları İş Birliği Protokolü çerçevesinde düzenlenen buluşma, Rektör Demir’in öğrencilerden gelen soruları cevaplaması ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.