09
Ocak
2023
Batman Üniversitesi 1. Uluslararası Öğrenci Kongresi’ne Yoğun İlgi

Üniversitemizin ev sahipliğinde ilki düzenlenecek olan Batman Üniversitesi 1. Uluslararası Öğrenci Kongresi’ne ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde 33 farklı üniversiteden 78 bildiri kabul edildi.13 Ocak 2023 tarihinde Merkez Kampüs Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenecek kongreye; 55’i sosyal bilimler, 15’i fen bilimleri, 5’i sağlık bilimleri, 3’ü güzel sanatlar alanından kabul edilen bildirilerin, 10’u doktora, 45’i yüksek lisans, 16’sı lisans, 7’si de ön lisans düzeyinde oldu.
 
Kongrede “En İyi Bildiri Ödülü” Verilecek
Hakem süreçleri sonunda seçilerek başarılı bulunan makaleler, Batman Üniversitesi Yaşam Bilimleri Dergisi, Journal of Engineering and Technology, Batman Akademi Dergisi, Batman Üniversitesi İslami İlimler Hakemli Dergisi, Advanced Engineering Science, Advanced Engineering Days, Journal of Science ve Technology and Engineering Research gibi dergilere yönlendirilecek ve yayınlanmak için değerlendirilme hakkı kazanacak. Ayrıca multidisipliner bir anlayış ile hazırlanan çalışmaların sunulacağı kongrede, “En İyi Bildiri Ödülü” de verilecek.Rektör Demir: “Temel Amacımız Kongreyi Bir Bilgi Şöleni Haline Getirerek Batman Üniversitesi Öğrencilerine Bilimsel ve Entelektüel Bakış Açısı Kazandırmak”
Kongrede gelinen aşamalar hakkında açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, 150’ye yakın başvuru arasından kabul edilen 78 bildirinin titiz değerlendirmeler sonucunda belirlendiğini ifade etti. Batman Üniversitesinde hayata geçirilen projelerin öğrenci odaklı olduğunu dile getiren Rektör Demir, öğrencilerin kongrenin her aşamasında aktif görev alarak kongrenin düzenlenmesine katkı sunmalarından dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Kongreye farklı üniversitelerden bildirilerin kabul edilmesinin öğrenciler arası bilgi paylaşımını artıracağını vurgulayan Rektör Demir, temel amaçlarının kongreyi bir bilgi şöleni haline getirerek Batman Üniversitesi öğrencilerine bilimsel ve entelektüel bakış açısı kazandırmak olduğunu kaydetti. Kongrede sunulacak bildirilerin bir bölümünün bir araya getirilerek kitap olarak basılacağını belirten Rektör Demir, kongrenin uzun soluklu olması ve her yıl düzenlenmesini hedeflediklerinin altını çizdi.