Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş’un, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

13.03.2019

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş’un, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş’un, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı:

 

"Yüce milletimizin bağımsızlığını ve kutsal değerlerine olan inancını eşsiz mısralarla destanlaştıran İstikal Marşı'mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce kabul edilişinin 98. yıl dönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız. Milletimizin duygularına tercüman olan bu destansı eser; vatan, millet, istiklal ve din sevgisiyle yoğrulmuş Milletimizin, bu kutsal değerlerine göz dikenlere karşı gösterdiği büyük kahramanlıkların, eşsiz dizelerle tezahürüdür.

 

Aziz milletimizin bağımsızlık savaşında yaşadıklarını tüm acısıyla ve heyecanıyla anlatan İstiklal Marşı'nın mısraları, "Korkma!" diye başlayarak bugünümüze de ışık tutmaktadır. Dolayısıyla bizlere düşen en büyük görev de tarihimizde yaşananları unutmadan, her türlü bölücüye ve işbirlikçi hainlere karşı bu toprakları bize vatan yapan şehit ve gazilerimizin mirasına sahip çıkmaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu destanı yazdıran tüm ecdadımızı ve İstiklal Mücadelemizi destansı ifadelerle kaleme alarak ölümsüzleştiren Mehmet Akif Ersoy'u sonsuz rahmet, şükran ve minnetle anıyorum."