Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüz, Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık’ı Karşılama Törenine Katıldı

22.02.2018

Çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır’dan karayolu ile ilimize gelen Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık, Valimiz Deniz ve Rektörümüz Durmuş tarafından karşılandı.

 

 

Başbakan Yardımcımız için Valilik bahçesinde düzenlenen karşılama törenine Valimiz Ahmet Deniz, Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş’un yanı sıra Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy ve kamu kurum yöneticileri katıldı.

 

Karşılamanın ardından Valiliğe geçen Başbakan Yardımcımız,  şeref defterini imzaladıktan sonra Valilik makamına geçerek, Vali Deniz’den ilimizde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

 

Konuşmasında Batman’ın gelişip büyüdüğünü belirten Vali Deniz, “Batman güvenli ve huzurlu bir şehir. Huzurumuz sayesinde halkımız gece geç saatlere kadar cadde ve sokaklarda gezebiliyor. Birçok yatırımcı Batman’da var olan huzur sayesinde sanayi, turizm ve diğer alanlarda ciddi bir yatırım talebinde bulunuyorlar. Halkımız teröre karşı çok güzel bir duruş sergiliyor. Özellikle hendek siyasetine karşı ve 15 Temmuz sürecinde dik bir duruş sergiledi. Bundan dolayı Batman halkına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Daha sonra ilimiz ziyaretine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcımız Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda Güneydoğudaki kamu hizmetleri ve kamu yatırımları koordinasyonu kapsamında bölge illerini tek tek ziyaret ediyoruz. Kamu hizmet ve yatırımlarımızı masaya yatırıyoruz. Valilerimiz ve kamu yöneticilerimizin taleplerini isteklerini not ediyoruz ve bunların adım adım takibini yapıyoruz” diye konuştu.

 

Terör örgütünün uyguladığı baskı ve şiddet politikasından dolayı bölgenin çok acı çektiğini ifade eden Başbakan Yardımcımız, “Can güvenliği endişesinden dolayı yapılması gereken birçok özel sektör yatırımları maalesef yapılamadı. Bu yüzden bölge Türkiye’nin diğer bölgelerine göre ekonomik sıçramayı maalesef gerçekleştiremedi. Bu engelin 1. derecede sorumlusu terör örgütünün kendisi ve uzantılarıdır. Son dönemlerde terörle mücadele politikası çok iyi uygulanıp yürütülüyor. Allaha hamdolsun artık terör örgütünün bölgede baskı uygulamasını engelledik ve 35 yıllık terör ile mücadelenin en başarılı dönemini yaşıyoruz. Güvenlik güçlerimiz ve kamu kurum yöneticilerimiz çok başarılı bir şekilde terör ile mücadeleye devam etmektedirler” dedi.

 

“ZEYTİN DALI HAREKATI BÖLGEDE YAŞAYAN HALKI TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ZULMÜNDEN KURTARMAK İÇİN YAPILIYOR”

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na  da değinen Başbakan Yardımcımız Işık, “TSK, özellikle bölgenin terör örgütlerinden tamamen temizlenmesi bölgenin kesinlikle bir huzur bölgesi olması için yoğun çalışma yürütüyor. Daha önce Fırat kalkanı harekatıyla 2 bin km. alan, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinden temizlendi. Zeytin Dalı Harekatı bölgede yaşayan halkın, PYD/YPG terör örgütünün zulmünden kurtarmak için yapılıyor. Harekat şuanda planlandığı gibi gidiyor.  Özellikle dikkat edilen konu bölgedeki sivil halka zarar vermemek ve kendi askerimizin güvenliğini düşünerek harekat dikkatli ve planlı bir şekilde sürüyor. Şuanda önemli miktarda yerleşim yerleri terör örgütünden tamamen temizlenmiştir.

 

BAŞBAKAN YARDIMCIMIZ VALİLİK KOORDİNASYON TOPLANTISINA KATILDI STK TEMSİLCİLERİ VE KANAAT ÖNDERLERİYLE BULUŞTU

 

Valilik ziyaretinin ardından Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık, Valilik toplantı salonunda düzenlenen Valilik Koordinasyon Toplantısına katılarak, ilimizde yürütülen çalışmalara ilişkin Vali Deniz’den brifing aldı.

 

Başbakan Yardımcımız daha sonra ilimizde faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve kanaat önderleriyle öğle yemeğinde bir araya gelerek, katılımcılardan ilimize ilişkin sorun ve talepleri dinledi.

 

BAŞBAKAN YARDIMCIMIZ BATMAN BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

 

Öğle yemeğinden sonra Batman Belediyesini ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Işık, Batman Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy’dan ilimizde yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi aldı

 

 BAŞBAKAN YARDIMCIMIZ ESNAF ZİYARETİNDE BULUNDU, GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

 

Belediye ziyaretinin ardından ilimiz merkez meydan mahallesinde bulunan esnafı ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Işık, esnaf ve vatandaşlarla yakından ilgilenerek bir süre sohbet etti ve sorun ve taleplerini dinledi.

 

Daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne Bağlı faaliyet yürüten Gençlik Merkezini ziyaret eden Başbakan Yardımcımız,  burada yürütülen kurslara katılan gençlerle bir araya gelerek, bir süre sohbet etti, gençlerin sorun ve taleplerini dinledi.

 

Başbakan Yardımcımız ziyaret ve incelemelerin ardından akşam saatlerinde ilimizden ayırıldı.