Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Paneli Düzenlendi

15.11.2018

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Paneli, Valimiz Hulusi Şahin’in Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş katılımı ile Raman Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlendi.

 

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Paneli’ne, Valimiz Hulusi Şahin ve Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş'un yanı sıra, kamu kurum yöneticileri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları, sanayiciler, iş adamları, STK temsilcileri Üniversitemiz personeli ile çok sayıda öğrencimiz katıldı.

 

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Batman KÜSİ İl Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Hakan Karakaya,  ilimizde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilendirme sunumunun ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğinin geliştirilmesi ve yürütülen çalışmalara ilişkin sunumlar gerçekleştirdiler.

 

“Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Paneli”nde konuşan Rektörümüz Durmuş, “Sayın Valim ve değerli misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Sayın Valim Batman göreviniz inşallah hayırlı, uğurlu olur. Gelişiniz inşallah hayır kapılarının açılmasına vesile olur” dedi.

 

“BİR ÜNİVERSİTENİN ÜNİVERSİTE OLMASI İÇİN YAKLAŞIK YÜZ YIL GEREKLİDİR”

 

Batman üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olduğunu ifade eden Rektörümüz Durmuş, “Devletimizin yapmış olduğu en güzel politikalardan biri, her ile üniversite kurulmasıdır. Neden en güzel politika, çünkü bir üniversitenin üniversite olması için yaklaşık yüz yıl gereklidir. Bu bilimsel bir gerçektir. Bir üniversite doğacak, emekleyecek, yürüyecek, koşacak, delikanlı olacak ondan sonra bilgelik çağına gelecek. Biz şuan emekleme safhasındayız. Bölgenin, coğrafyanın Mezopotamya’nın verimli topraklarında olduğumuz için çabuk büyüyoruz.” Dedi.

 

“TEKNOKENT, BATMAN’DA TEKNOLOJİK ÜRÜN ÜRETEN BİR SANAYİNİN GELİŞMESİNE ZEMİN HAZIRLAYACAK”

 

Teknokent’in kuruluş sürecine değinen Rektörümüz Durmuş, “Sayın Bakanımız Fikri Işık Batman’a geldiğinde ben Sayın Bakanımıza Teknokent kuracağımızı söyledim. Bakan bey şaşırdı. Dedi ki Batman’da Teknokent! Evet dedim Sayın Bakanımıza biz Mühendislik Fakültesi olarak geliştik. Sanayi olarak da Batman çok güçlendi.  Bölge insanı girişimci. Sanayiyi destekliyor ve büyümeye de meyilli. O zaman 100 yakın girişimci de sırada bekliyor. Sayın bakanımız Organize Sanayi Müdürümüz Zeynep hanıma sordu. Dedi ki kaç kişi sırada bekliyor. Zeynep Hanım “100 den fazla girişimci bekliyor Sayın Bakanım.” Bakan bey bunun üzerine dedi ki “Teknokent projenizi destekleyeceğim” dedi.

39 dönüme yakın bir araziyi Batman Teknoloji Geliştirme Bölgesi için ayırdıklarını ifade eden Rektörümüz Durmuş, “Teknokent’in faydası ne olacak? Batman’da teknolojik ürün üreten bir sanayinin gelişmesine zemin hazırlayacak. Teknokent sanayinin lokomotifi olacak. Daha henüz iş adamlarımız bunun farkında değil. Teknokent ile Üniversitemiz çok önemli bir görev üstlendi” dedi.

 

“BATMAN-ÜNİVERSİTE-SAVUR YOLUNUN BİR SANAYİ YOLU OLMASINI İSTİYORUZ”

 

Batman Üniversitesinin şehirden 20 km uzaklıkta Raman Dağları’nın eteklerinde kurulduğunu ifade eden Rektörümüz Durmuş, “Yolun sonu üniversitedir. Burası bir çıkmaz sokaktır. Hemen karşı kıyımız Savur ilçesidir. Şehir merkezinden geldiğiniz kadar yol buradan gittiğinizde Savur ilçesine ulaşıyoruz. Dicle’nin karşı bölgesi kayalık bir bölge, sanayiye de elverişli bir bölgedir. Batman’dan 200 km yol kat ettiğinizde de Suriye sınırına ulaşabilmekteyiz. Biz Batman-Üniversite-Savur yolunun bir sanayi yolu olmasını istiyoruz. Biz bir köprü ve bağlantı yolu istiyoruz. Çeşitli vesileler ile Sayın Başbakanımıza arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımıza dosya halinde arz ettik. İnşallah hayırlara vesile olur.” dedi.

 

“BATMAN HEM BÖLGESEL KONUMU VE NÜFUSU İTİBARİYLE DE TIP FAKÜLTESİNİ KALDIRABİLECEK BİR YAPIYA SAHİP”

 

Batman’a Türkiye’nin her tarafından öğrenci çekebilecek fakültelere ihtiyaçları olduğunu belirten Rektörümüz Dumuş, bu fakültelerin başında da tıp fakültesinin geldiğini vurguladı.

 

Batman’ın hem bölgesel konumu ve nüfusu itibariyle de tıp fakültesini kaldırabilecek bir yapıya sahip olduğu açıklayan Rektörümüz Durmuş, “Bölgeden, Şırnak’tan, Mardin’den Siirt’ten hastanelerimize hastalar gelmektedir. Hatta sınırlarımızda olaylar olmadan önce Suriye’den ve Kuzey Irak’tan da birçok hasta Batman’a gelmekteydi. Huzur ortamı sağlanırsa inşallah yine gelmeye devam edeceklerdir. Hastane yönünden güçlü olan Batman’a lokomotif olacak bir tıp fakültesine istiyoruz.” dedi.

 

“BÖLGESEL ÜNİVERSİTEDEN TÜRKİYE ÜNİVERSİTESİNE DÖNÜŞMELİYİZ”

 

Bölgesel üniversiteden Türkiye üniversitesine dönüşmek için tıp fakültesi, eczacılık, diş hekimliği ve hukuk fakültesi kurulması gerektiğini ifade eden Rektörümüz Durmuş, “Sayın Valim sizin öncülüğünüzde bu fakültelerden birini, bir kaçını Batman’a kazandırırsak Batman’ın önü tutulmaz.” dedi.

 

"İNŞALLAH BATMAN BÖLGENİN İKİNCİ GAZİANTEP’İ OLACAK"

 

Suriye’yi yıkan güçler yeniden imarı için konumlanmaya başladığını ifade eden Rektörümüz Durmuş, “Suriye’yi yıkan güçlerin çimento, demir fabrikalarına ortak olmaya başladır. Dışarıdan inşaat ve yapı malzemeleri getiremeyeceklerine göre bunlar şimdiden konumlarını almaya başladılar. Biz sınır ülkesi olduğumuz için bizimde bu hazırlıkları yapmamız gerekiyor. Bu nedenle sanayiyi önemsiyoruz. Bu bölgede biz mutlaka konumumuzu almalıyız. Sanayiyi geliştirmeliyiz. İnşallah Batman bölgenin ikinci Gaziantep’i olacak sanayi yönünden amacımız bu, karınca misali bir nebze de katkımız olursa ne mutlu bizlere.” dedi.

 

“BATMAN VALİSİ OLARAK İLK KONUŞMAM”

 

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Paneli’nde konuşan Valimiz Şahin, Batman Valisi olarak ilk konuşması olduğunu ifade ederek, “Bu fırsatı verdiği için sayın Rektörümüze ve konuşmalarındaki güzel sözleri için ayrıca teşekkür ederim. İnşallah Batman’a da güzel hizmetler yapmak imkânı doğar” dedi.

 

“HER SUNUM KENDİ BAŞINA ÇOK ÇOK ÖNEMLİ VE ÇOK FAYDALI BİLGİLER İÇERİYORDU”

 

Panel kapsamında yapılan sunumlar çok lezzetli yemekler gibi, çok yediklerini biraz hazım sorunu yaşadıklarını ve şimdi bütün arkadaşlarda o ağır yemek yemenin vermiş olduğu rehaveti gördüğünü belirten Valimiz Şahin, “Fakat yavaş yavaş bunları kendi işlemimizden geçirmemiz gerekiyor. Ben neyi söyleyeceğimi şaşırmış vaziyetteyim. Her sunum kendi başına çok çok önemli ve çok faydalı bilgiler içeriyordu. Birinci sunumda bir fotoğraf sundu kıymetli uzmanımız.  O fotoğrafı aldık. Aslında o bizim karnemizdi. Hepimizin hedefi o haritadaki Batman’ın o açık renkli karnesini koyulaştırmak ve en koyu haline getirmek. İnşallah önümüzdeki sene yine bu zamanda KÜSİ verilerini gördüğümüz zaman o verilere küsmeyeceğiz o verilerle barışık olacağız ve çok yükselmiş bir görüntüyü hep birlikte göreceğiz. Bu bizim ev ödevimiz olacak. KÜSİ platformu da çok güzeldi. Üye sayısını bilginin azlığına bağlıyorum. Sunumdan sonra tahmin ediyorum sanayicilerimiz, kurumlarımız ve fikri olanlar platforma üye olacaklar. Bizim hep düşündüğümüz ve hayal ettiklerimizi bakanlık düşünmüş hatta hayata geçirmiş, planlamış ve ortaya gerçekten güzel bir ürün çıkmış” dedi.

 

Valimiz Şahin, “Bakanlığımızın çizdiği stratejiler doğrultusunda yürümek, bu çerçevede hamleler, üniversitemizin yaptığı hamleler çok önemli. Sanayimizin potansiyeli çok önemli. Çünkü ham bir toprağı, tarlayı çevirmek orda tarım yapmak o kadar kolay olmaz. İşlenmiş bir toprakta ürün çeşitliliğini ürün gamını değiştirmek ve daha iyi bir noktaya getirmek kolay olur. Sanayi açısından da Batman diğer şehirlere oranla daha avantajlıdır. İşlenmiş bir toprak var, yapılmış bir sanayi altyapısı var, bunu yeni bir bakış ile yönlendirmek, daha bilgi yoğun, daha katma değerli bir şekle dönüştürmek daha kolay olacaktır” dedi.

 

Bu toplantı bize bir sistematik sağladığını ifade eden Valimiz Şahin, bu hususta ciddi çalışmalar yapmayı planladıklarını söyledi.

 

“BİLİŞİM GENÇLİKLE OLUR”

 

Batman’ın genç bir nüfusa sahip olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Gençlerimizin birçoğunda iş endişesi var. Hâlbuki gençlik umut demektir, gençlik büyük bir zenginlik ve imkân demektir. Bilişim gençlikle olur. Biz Batman’da bu genç nüfusu bilişim konusunda çok iyi yerlere getirebiliriz. İhtiyaç duyulan sektörlerin çoğu bilişimle alakalı, bu bize yeni ufuklar yeni kapılarda açacaktır. Bu hususta üniversitedeki bölümlerimizi de organize etmiş olacağız ya da  yeni sertifika programlarıyla mevcut öğrencilerimizi geliştirebileceğiz, kendi eylem planımızı kendimiz oluşturacağız” dedi.